Արցախի ԱԽ քարտուղարը ռուս խաղաղապահներից պահանջել է արգելել նրանց պատասխանատվության գոտում ադրբեջանցի և այլ երկրների ԶԼՄ-ների մուտքն առանց համաձայնության
19/08/2022 12:07
Արցախի անվտանգության խորհուրդը հաղորդագրություն է տարածել, որտեղ նշվում է, որ Արցախի ԱԽ քարտուղարը ռուս խաղաղապահներից պահանջել է արգելել նրանց պատասխանատվության գոտում ադրբեջանցի և այլ երկրների ԶԼՄ-ների մուտքը առանց համաձայնության։
«2022 թվականի օգոստոսի 18-ին հայաստանյան «168.am» էլեկտրոնային լրատվական միջոցը հրապարակել է «Սա ադրբեջանական հերթական ապատեղեկատվությունն է, իրականությանը չի համապատասխանում». Արցախի ԱԽ քարտուղարի խոսնակ» վերտառությամբ հոդված, որտեղ, ադրբեջանական Haqqin.az էլեկտրոնային լրատվական միջոցի աշխատակից Էյնուլա Ֆաթուլաևի՝ Արցախի Հանրապետության Բերձոր քաղաքում և Աղավնո գյուղում գտնվելու և լրագրողական գործունեություն իրականացնելու փաստը ճշտելու նպատակով հարցում է կատարել Արցախի Հանրապետության անվտանգության խորհրդի քարտուղարի մամուլի քարտուղարին։
Հարցումը կատարվել է հեռախոսազանգի միջոցով, որի ընթացքում «168.am»-ի լրագրողը Էյնուլա Ֆաթուլաևի՝ Արցախի Հանրապետության տարածքում գտնվելու հանգամանքը ճշտելու նպատակով հետաքրքրվել է, մասնավորապես՝ «․․․արդյո՞ք Էյնուլա Ֆաթուլաևի խումբն այս պահին Աղավնոյում է, այն դեպքում, երբ այնտեղ դեռ հայեր են ապրում, թե՞ դա ադրբեջանական կողմի հերթական ապատեղեկատվությունն է»։
Տվյալ հարցադրմանը Անվտանգության խորհրդի քարտուղարի մամուլի քարտուղարը պատասխանել է․ «Այո․․․ սիրում են, չէ՞, իրենք օգտագործել նման բաներ»՝ նկատի ունենալով ադրբեջանական մամուլում մշտապես տեղ գտնող սադրիչ ապատեղեկատվական հնարքները։
Անվտանգության խորհրդի քարտուղարի մամուլի քարտուղարի կողմից հնչեցված պատասխանի բովանդակության տառացի մեկնաբանությունն իսկապես կարող է տպավորություն թողնել, թե տվյալ պաշտոնատար անձը հերքում է ադրբեջանցի լրագրողների՝ Արցախի Հանրապետության տարածքում գտնվելը, մինչդեռ այդ հարցին նման ձևակերպմամբ պատասխանելու իրական նպատակը ադրբեջանական մեդիագործիչների կողմից արտադրվող և տարածվող կեղծիքին է վերաբերում։ Արցախի Հանրապետության անվտանգության խորհրդի քարտուղարի անունից Անվտանգության խորհրդի գրասենյակը սույն թվականի օգոստոսի 18-ին պատասխանել է լրատվամիջոցների առաջադրած հարցադրումներին։
Անդրադառնալով, մասնավորապես, հանրապետության Քաշաթաղի շրջանում ադրբեջանական լրագրողների գործունեությանը վերաբերող հարցին՝ նշվել է, որ Արցախի Հանրապետության անվտանգության խորհրդի քարտուղարը դիմել է Հանրապետությունում տեղակայված ռուսական խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարին և պահանջել արգելել խաղաղապահ զորակազմի պատասխանատվության գոտում, առանց Արցախի Հանրապետության անվտանգության խորհրդի և խաղաղապահ զորակազմի համաձայնության, ադրբեջանցի և այլ երկրների զանգվածային լրատվական միջոցների մուտքը», - նշված է հաղորդագրության մեջ։

Совет безопасности Араха распространил сообщение, в котором отмечается, что секретарь  Совбеза Арцаха Виталий Баласанян обратился к командующему российским миротворческим контингентом с требованием запретить азербайджанским журналистам и представителям СМИ других стран въезд в зону ответственности миротворческих сил без согласия Совета безопасности Республики Арцах.
Напомним, 18 августа 2022 года армянское электронное издание «168.am» опубликовало статью под названием «Это очередная азербайджанская дезинформация, не соответствует действительности»: пресс-секретарь Совета безопасности Арцаха». В статье говорится о том, что пресс-секретарю секретаря Совета безопасности Арцаха был направлен запрос для уточнения факта нахождения сотрудника азербайджанского электронного издания «Haqqin.az»  Эйнулла Фатуллаева и его журналистской деятельности в городе Бердзор и селе Ахавно Республики Арцах.
«Вопрос был задан по телефону. Журналист «168.am» с целью уточнения факта нахождения Эйнула Фаттулаева на территории Республики Арцах в частности поинтересовался: «Находится ли в данный момент группа Эйнуллы Фатуллаева в Ахавно, в том случае, когда там все еще живут армяне, или это очередная дезинформация азербайджанской стороны?».
Пресс-секретарь секретаря Совета безопасности ответил на этот вопрос: «Да…они ведь любят использовать подобные вещи», имя в виду, постоянно публикуемые в азербайджанской прессе провокационные уловки и дезинформацию.
Буквальное толкование содержания озвученного пресс-секретарем секретаря Совета безопасности Арцаха ответа действительно может произвести впечатление, будто данное официальное лицо опровергает факт нахождения азербайджанского журналиста на территории Республики Арцах, в то время как реальная цель ответа на такую формулировку вопроса касается публикуемой и распространяемой азербайджанскими медиадеятелями лжи. От имени секретаря Совета безопасности Республики Арцах офис Совета безопасности 18 августа этого года ответил на адресованные СМИ вопросы.
В частности, касаясь вопроса о деятельности азербайджанских журналистов в Кашатагском районе республики, отмечено, что секретарь Совета безопасности Республики Арцах обратился к командующему дислоцированного в Республике российского миротворческого контингента и потребовал запретить без согласия Совета безопасности Республики Арцах и миротворческого контингента въезд в зону ответственности миротворческих сил азербайджанским журналистам и представителям СМИ других стран», - отмечается в сообщении.