«Ասում էին՝ սահմանազատում ու սահմանագծում են անում, փաստորեն, նման բան չկա․ երկրորդ անգամ տունը կորցնելու ցավ պատճառեցին բնակիչներին». Ներքին Սուսի գյուղապետ
19/08/2022 18:18
Արցախի Հանրապետության Բերձոր քաղաքը,   Աղավնո և Ներքին Սուս գյուղերն օգոստոսի 25-ից կհանձնվեն թշնամուն։ Օգոստոսի 5-ից սկսած բնակիչներն սկսել են իրենց իրերը տեղափոխել Հայաստանի ու Արցախի այն վայրերը, որտեղ պատրաստվում են բնակվել:
168.am-ի հետ զրույցում Նեքին Սուսի գյուղապետ Մխիթար Ներսիսյանն ասել է, որ Ներքին Սուսում այսօրվա դրությամբ մնացել է 4 ընտանիք, մնացածը դուրս են եկել՝ իրենց հետ տանելով իրերը։
«Նրանց Արցախի կառավարության կողմից ասվել է, որ բնակարանների սերտիֆիկատները տալու են, բայց առաջնայինը՝ նրանք, ովքեր այնտեղ են ապրել, իսկ մյուսներին կտրվի մոտ ժամանակներս։
Նախկինում Ներքին Սուսում բնակվում էր 48-49 ընտանիք, տարիներ առաջ ավելի շատ էին, հետո տարիների ընթացքում նվազեց բնակչության թիվը՝ գնացել ու եկել են»,- նշել է Ներքին Սուսի գյուղապետը։
Մխիթար Ներսիսյանի խոսքով՝ Արցախյան 44-օրյա պատերազմից հետո ինքը մտածում էր, որ Սուսը մնացել է հայկական վերահսկողության տակ, բոլոր բնակիչները կվերադառնան, և գյուղը կապրի իր բնականոն կյանքով։
«Ինձ ասում էին, որ սահմանազատում ու սահմանագծում են անում, փաստորեն, նման բան չկա՝ գյուղը պետք է հանձնենք։
Այսօրվա դրությամբ ժողովուրդն անտրամադիր է, երկրորդ անգամ տունը կորցնելու ցավ պատճառեցին բնակիչներին, ինչ ասեմ»,- նշել է Մխիթար Ներսիսյանը։
Գյուղապետը նաև տեղեկացրել է, որ երկու ընտանիք տեղափոխվել է Արցախ, 3-րդն էլ պատրաստվում է տեղափոխվել։ Կապ է հաստատել Արցախի կառավարության հետ, որպեսզի այդ բնակչին ապահովեն տնով։

Город Бердзор, села Ахавно и Неркин Сус с 25 августа будут сданы врагу. Начиная с 5 августа, жители начали перевозить свои вещи в другие районы Армении и Арцаха, где собираются жить в дальнешем.
В беседе с 168.am руководитель общины Неркин Сус Мхитар Нерсисян сказал, что на сегодняшний день в селе остаются 4 семьи, остальные уехали, забрав свои вещи.
«Правительство Арцаха сказало им, что предоставит сертификаты на квартиру, однако в первую очередь тем, кто жил здесь, а другие получат в ближайшее время.
Раньше в селе Неркин Сус проживало 48-49 семей, несколько лет назад еще больше, но за годы численность населения снизилась – уезжали, потом возвращались», - отметил глава села Неркин Сус.
По словам Мхитара Нерсисяна, после 44-дневной Арцахской войны он думал, что Сус остался под контролем армянской стороны, все жители вернутся, село заживет своей обычной жизнью.
«Мне говорили, что проводят делимитацию и демаркацию, фактически ничего подобного нет, мы должны сдать село.
Сейчас народ очень расстроен, жителям уже второй раз причинили боль потери дома, не знаю, что сказать», - отметил Мхитар Нерсисян.
Он также сообщил, что две семьи уже переехали в Арцах, а третья собирается переехать. С правительством Арцаха установлена связь, чтобы этих жителей обеспечили жильем.