ՄԻԵԴ-ը մերժել է Բերձորի և շրջակա գյուղերի գույքի ոչնչացման վերաբերյալ Ադրբեջանի դիմումը
Ս.թ. օգոստոսի 18-ին Ադրբեջանը դիմել էր Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան (ՄԻԵԴ)՝ խնդրելով պարտավորեցնել Հայաստանին անմիջապես և անվերապահ պարտավորեցնելու իր վերահսկողության տակ գտնվող ուժերին և կառույցներին դադարեցնելու Բերձոր քաղաքի և շրջակա գյուղերի գույքի ոչնչացումը, ներառյալ՝ տների այրումը, և տրամադրելու տեղեկատվություն ձեռնարկված միջոցառումների վերաբերյալ: Այս մասին տեղեկանում ենք Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցչի «Ֆեյսբուքի»  էջից:
Ս.թ. օգոստոսի 22-ին ՄԻԵԴ-ը մերժել է Ադրբեջանի դիմումը և արձանագրել, որ բացակայում է նոր միջանկյալ միջոց կիրառելու անհրաժեշտությունը:

ЕСПЧ отклонил жалобу Азербайджана об уничтожение имущества в городе Бердзор и соседних селах
18 августа этого года Азербайджан обратился в Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) с просьбой обязать Армению немедленно и безоговорочно потребовать от  находящихся под ее контролем сил и структур прекратить уничтожение имущества в городе Бердзор и близлежащих селах, в том числе поджог домов, и предоставить информацию о предпринятых мерах. Об этом сообщает на своей странице в Facebook представитель Армении по международным правовым вопросам.
ЕСПЧ 22 августа отклонил жалобу Азербайджана и констатировал, что необходимость в применении новой промежуточной меры отсутствует.