Եվրասիական տնտեսական տարածքում բացասական կանխատեսումներն իրականություն չդարձան․ Փաշինյան
Աշխատանքային այցով Ղրղզստանի Չոլպոն-Ատա քաղաքում գտնվող Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի հերթական նիստի աշխատանքներին մասնակցող կառավարությունների ղեկավարները հանդիպել են Ղրղզստանի նախագահ Սադիր Ժապարովի հետ, տեղեկացնում են ՀՀ կառավարությունից։
Պատվիրակությունների ղեկավարներին դիմավորել է Ղրղզստանի վարչապետ Ակիլբեկ Ժապարովը և նրանց ուղեկցել հանդիպման սրահ:
Ղրղզստանի նախագահը ողջունել է կառավարությունների ղեկավարներին և հույս հայտնել, որ Չոլպոն-Ատայում կայանալիք Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստը կանցնի արդյունավետ` ի նպաստ հետագա համագործակցության զարգացման:
Վարչապետ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել Ղրղզստանի նախագահին ջերմ ընդունելության համար և նշել. «Սպասվում է կարևոր նիստ, ունենք մեծ և հագեցած օրակարգ` կարևոր հարցերի շուրջ: Հույս ունեմ, որ մեզ կհաջողվի հանգել կոնկրետ որոշումների և հնարավորինս քիչ աշխատանք թողնել Եվրասիական բարձրագույն խորհրդի նիստին:
Կարող եմ նշել, որ Եվրասիական տնտեսական տարածքում բացասական կանխատեսումներն իրականություն չդարձան, հակառակը` հաստատվեց իրավիճակի մեր ընկալումը, քանի որ մենք հստակ ֆիքսել էինք, որ պանդեմիայից հետո ստեղծված իրավիճակը, իհարկե, իր հետ բերում է նոր մարտահրավերներ, սակայն նաև ստեղծում է նոր հնարավորություններ:
Ուրախ եմ, որ մենք կենտրոնացել ենք այդ օրակարգի վրա, որի նպատակն է` կառավարել մարտահրավերները և օգտագործել այն հնարավորությունները, որոնք ստեղծվում են: Երբ նայում ենք Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում առևտրաշրջանառության թվերին` տեսնում ենք, որ կան աճի մեծ ցուցանիշներ` համեմատ 2021 թվականի հետ: Իհարկե, սա պետք է արձանագրել, բայց չպետք է հանգստանալ, քանի որ դժվար ժամանակները, ցավոք, չեն ավարտվել: Անհրաժեշտ է կենտրոնանալ` փորձելով պահպանել ԵԱՏՄ երկրների միջև առկա առևտրաշրջանառության տեմպը: Վստահ եմ, որ արդյունավետ կաշխատենք և ընդունվելիք որոշումներն օգտակար կլինեն մեր քաղաքացիներին, երկրներին և Միությանը»:

В Евразийском экономическом пространстве негативные прогнозы не оправдались – Никол Пашинян
Находящийся с рабочим визитом в Чолпон-Ате, Кыргызстан, премьер-министр Никол Пашинян и принимающие участие в очередном заседании Евразийского межправительственного совета главы правительств других государств-членов ЕАЭС провели встречу с президентом Кыргызстана Садыром Жапаровым, сообщает пресс-служба правительства Армении.
Глав делегаций встретил премьер-министр Кыргызстана Акылбек Жапаров и проводил гостей в зал заседаний.
Президент Кыргызстана приветствовал глав правительств и выразил надежду, что заседание Евразийского межправительственного совета, которое пройдет в Чолпон-Ате, будет эффективным на благо развития дальнейшего сотрудничества.
Премьер-министр Пашинян поблагодарил президента Кыргызстана за теплый прием и отметил: «У нас намечается очень важное заседание, у нас большая и насыщенная повестка, включающая важные вопросы. Надеюсь, что нам удастся прийти к конкретным решениям и оставить как можно меньше работы для Высшего Евразийского экономического совета.
Хочу сказать, что в Евразийском экономическом пространстве негативные прогнозы не оправдались, и, наоборот, оправдалось наше восприятие ситуации, потому что мы реально зафиксировали, что новая ситуация, которая возникает после пандемии, конечно, приносит с собой новые вызовы, но и создает новые возможности.
Я очень рад, что мы сконцентрированы на этой повестке, которая направлена на управление вызовами и использование открывающихся возможностей. Когда мы смотрим на показатели товарооборота внутри Евразийского экономического союза, мы видим, что там есть высокие показатели роста по сравнению с 2021 годом. Конечно, это надо зафиксировать, но не нужно расслабляться, потому что тяжелые времена, к сожалению, еще не закончились. Необходимо сконцентрироваться, чтобы попытаться сохранить тот темп, который существует в товарообороте между странами ЕАЭС. Уверен, что мы будем эффективно работать, и те решения, которые мы примем, пойдут на пользу нашим гражданам, нашим странам и нашему Союзу».