Հայաստանի Հանրապետության ներկայացուցիչներն այցելել են Կուրսկի ԱԷԿ-2 շինհրապարակ
2022 թվականի օգոստոսի 30-ին Հայաստանի Հանրապետության պետական իշխանության ներկայացուցիչներն այցելել են Կուրսկի ԱԷԿ-2 շինհրապարակ։ Պատվիրակության կազմում էին ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության ներկայացուցիչներ ու Հայկական ԱԷԿ-ի ղեկավարությունը։
Հայկական կողմից պատվիրակությունը գլխավորում էր տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը։
Կուրսկի ԱԷԿ-2-ում տեխնիկական շրջայցի նպատակը ատոմակայանների կառուցման ռուսական առաջադեմ տեխնոլոգիաներին ու ВВЭР-ТОИ-ի տեխնիկական լուծմանը ծանոթանալն է։
Պատվիրակության անդամներն ուսումնասիրեցին Կուրսկի ԱԷԿ-2-ի շինհրապարակը. այցելեցին ռեակտորի շենք, տուրբինային մասնաշենք, դիտեցին գոլորշիացնող հովացման աշտարակները, այցելեցին զրահապատ մետաղական բլոկների արտադրության արտադրամաս և Կուրսկի ԱԷԿ-2 դիտահրապարակ:
Պատվիրակությանը դիմավորել է Կուրսկի ԱԷԿ-ի տնօրեն Ալեքսանդր Ուվակինը։ Ողջունելով Հայաստանից շամանած գործընկերներին, նա նշեց. «Կուրսկի ԱԷԿ-2-ում ВВЭР-ТОИ էներգաբլոկների կառուցումը ռազմավարական նշանակություն ունի միջուկային արդյունաբերության համար։ Յուրաքանչյուր նոր էներգաբլոկի հզորությունը գերազանցում է Ռուսաստանում գործող ցանկացած նոր էներգաբլոկի հզորությունը և կազմում է 1255 ՄՎտ։ Կուրսկի ԱԷԿ-2-ի գործարկումը կապահովի Կենտրոնական դաշնային շրջանի էներգետիկ անվտանգությունը, որի կազմում է ավելի քան 39 միլիոն մարդ»։
Հայկական պատվիրակության ղեկավար, ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը շնորհակալություն է հայտնել «Ռոսատոմ» պետկորպորացիայի ներկայացուցիչներին` կառուցվող Կուրսկ ԱԷԿ-2-ի շինհրապարակ այցելելու հնարավորության համար․ «Հայաստանի համար, որն ատոմային էներգիան համարում է էներգետիկ արդյունաբերության զարգացման առաջնահերթ ոլորտներից մեկը, շատ կարևոր է ծանոթանալ ժամանակակից տեխնոլոգիաներին ու լուծումներին, և մենք երախտապարտ ենք, որ միջուկային արդյունաբերության համաշխարհային առաջատար Ռոսատոմը մեզ համար շրջայց կազմակերպեց տեսարժան վայրերով, որի ընթացքում մենք հանդիպեցինք կառուցողական ու հայեցակարգային լուծումների, այնպիսի բեկումնային նախագծի համար, ինչպիսին ВВЭР-ТОИ-ն է»:
Տեխնիկական շրջայցի ընթացքում տրամադրված տեղեկատվությունը հատկապես հետաքրքիր է և օգտակար հայկական կողմի համար, քանի որ «Մինչև 2040 թվականը Հայաստանի էներգետիկայի ոլորտի զարգացման պետական ռազմավարական ծրագրով» նախատեսվում է ատոմային էներգետիկայի նոր օբյեկտի կառուցում, որը կփոխարինի Հայկական ԱԷԿ-ի ներկայիս գործող էներգաբլոկը։
Կուրսկի ԱԷԿ-2-ի 1-ին և 2-րդ էներգաբլոկների կառուցումն իրականացվում է «Սարքավորումների, տեխնոլոգիաների և գիտական հետազոտությունների զարգացում» ինտեգրված ծրագրի «Ատոմակայանների տեղեկատու էներգաբլոկների նախագծում ու կառուցում» դաշնային նախագծի շրջանակում: Ռուսաստանի Դաշնությունում ատոմային էներգիայի օգտագործման ոլորտում մինչև 2024թ.։
ВВЭР-ТОИ-ն ջրի տիպային օպտիմիզացված ինֆորմատիզացված 3+ սերնդի ստանդարտ էներգետիկ ռեակտոր է: Յուրաքանչյուր էներգաբլոկ նախատեսված է 60 տարվա ծառայության ժամկետի համար (շահագործման ժամկետը մինչև 100 տարի երկարաձգելու հնարավորությամբ):

Представители Республики Армения посетили площадку Курской АЭС-2
30 августа 2022 года площадку строительства Курской АЭС-2 посетили представители органов государственной власти Республики Армения. В состав делегации вошли представители Министерства территориального управления и инфраструктур Республики Армения и руководители Армянской АЭС.
Делегацию с армянской стороны возглавил Министр территориального управления и инфраструктур Гнел Саносян.
Цель технического тура на Курскую АЭС-2 – знакомство с передовыми российскими технологиями сооружения АЭС и техническим решением ВВЭР-ТОИ.
Участники делегации изучили площадку строительства Курской АЭС-2: побывали в здании реактора, турбинном отделении, посмотрели башенные испарительные градирни, посетили цех изготовления армометаллоблоков и смотровую площадку Курской АЭС-2.
Делегацию встретил директор Курской АЭС Александр Увакин. Приветствуя членов делегации Армении, он отметил: «Сооружение энергоблоков ВВЭР-ТОИ на Курской АЭС-2 имеет стратегическое значение для атомной промышленности. Мощность каждого нового энергоблока превышает мощность любого вновь вводимого энергоблока в России и составляет 1255 МВт. Ввод в эксплуатацию Курской АЭС-2 позволит обеспечить энергобезопасность Центрального федерального округа, а это свыше 39 миллионов человек».
Глава армянской делегации, министр территориального управления и инфраструктур Республики Армения, Гнел Саносян поблагодарил представителей Госкорпорации «Росатом» за возможность посетить площадку строящейся Курской АЭС-2: «Для Армении, которая видит в атомной энергетике одно из приоритетных направлений развития энергетической отрасли, очень важно знакомиться с современными технологиями и решениями, и мы благодарны, что Росатом, мировой лидер в атомной отрасли, провел для нас обзорную экскурсию, в ходе которой мы познакомились с конструктивными и концептуальными решениями такого прорывного проекта, как ВВЭР-ТОИ».
Информация, предоставленная в ходе технического тура, особо интересна, своевременна и полезна армянской стороне, поскольку Государственной «Стратегической Программой развития энергетического сектора Армении до 2040 года» предусмотрено строительство нового объекта атомной энергетики, замещающего ныне действующий энергоблок Армянской АЭС.
Сооружение 1 и 2 энергоблоков Курской АЭС-2 осуществляется в рамках федерального проекта «Проектирование и строительство референтных энергоблоков атомных электростанций» Комплексной программы «Развитие техники, технологий и научных исследований в области использования атомной энергии в Российской Федерации на период до 2024 года.
ВВЭР-ТОИ – это водо-водяной энергетический реактор типовой оптимизированный информатизированный поколения 3+. Каждый энергоблок рассчитан на 60-летний срок службы (с возможностью продления срока эксплуатации до 100 лет).