Երբ աշխարհի ու ՌԴ-ի ուշադրությունը կենտրոնացած է Ուկրաինայի շուրջ ստեղծված իրավիճակի վրա, մտավախություններ կան, որ դա կարող է հանգեցնել ապակայունացման մեր տարածաշրջանում. ՀՀ վարչապետ
07/09/2022 11:56
Մեր տարածաշրջանի համար դժվար ժամանակներ են, կան անվտանգության մարտահրավերներ, Վլադիվոստոկում ընթացող Արևելյան տնտեսական ֆորումի ժամանակ ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Երբ ողջ համաշխարհային հանրության և, հատկապես, անվտանգության ոլորտում Հայաստանի ռազմավարական գործընկերոջ ուշադրությունը կենտրոնացած է Ուկրաինայի շուրջ ստեղծված իրավիճակի վրա, կոնկրետ մտավախություններ կան, որ դա կարող է հանգեցնել ապակայունացման մեր տարածաշրջանում», - ասաց Փաշինյանը։
Նա հիշեցրեց, որ 2020 թվականին ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակ Ռուսաստանի և միջազգային հանրության ուշադրությունը կենտրոնացած էր կորոնավիրուսի խնդրի վրա։
Փաշինյանը հույս հայտնեց, որ Ռուսաստանի հետ սերտ գործընկերության պայմաններում հնարավոր կլինի վերահսկողության տակ պահել իրավիճակը տարածաշրջանում։

Пашинян опасается обострения ситуации в регионе из-за концентрации внимания России и мира на ситуации вокруг Украины
07/09/2022 11:59
Для нашего региона сейчас непростые времена, существуют вызовы безопасности, заявил премьер Армении Никол Пашинян на Восточном экономическом форуме во Владивостоке.
«Когда внимание всего мирового сообщества и, особенно, стратегического партнера Армении в сфере безопасности – России, сконцентрировано на ситуации вокруг Украины, есть конкретные опасения, что это может привести к дестабилизации в нашем регионе», - сказал Пашинян.
Он напомнил, что во время войны в Карабахе в 2020 году внимание России и международного сообщества было сконцентрировано на проблеме с коронавирусом.
Пашинян выразил надежду, что в тесном партнерстве с Россией удастся удержать ситуацию в регионе под контролем.