Նախատեսվում է ներկրվող ցեմենտի տուրքը նվազեցնել 5.000 դրամով, վերացնել ներկրվող կլինկերի տուրքը
Առաջարկվում է ներկրվող ցեմենտի տուրքը նվազեցնել 5.000 դրամով՝ մեկ տոննայի համար սահմանելով 9.000 դրամ՝ 14.000 դրամի փոխարեն, իսկ ներկրվող կլինկերի համար տուրքը վերացնել: Այս մասին հայտնել է պատգամավոր Բաբկեն Թունյանն ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի սեպտեմբերի 7-ի հերթական նիստում, երբ քննարկվում էր իր եւ պատգամավոր Հովիկ Աղազարյանի հեղինակած ««Պետական տուրքի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Բաբկեն Թունյանի պարզաբանմամբ՝ օրենքի ընդունումը պայմանավորված է ցեմենտի տեղական արտադրությունը պաշտպանելու, ինչպես նաեւ ներմուծվող ու տեղում արտադրվող ապրանքների համար հավասար մրցակցային դաշտ ապահովելու անհրաժեշտությամբ: «Մեր նպատակը ոչ թե այն է, որ մենք տեղական արտադրողների համար  գերարտոնյալ պայմաններ սահմանենք ու թույլ տանք, որ իրենք թանկ ցեմենտի հաշվին կարողանան շահույթ ունենալ, այլ ստեղծել մրցակցային վիճակ, որտեղ իրենք կունենան նաեւ մրցակիցներ, եւ դա որոշակի առումով կզսպի իրենց գերախորժակները, եթե այդպիսիք կլինեն, եւ նաեւ շուկայում կկարգավորվեն ե՛ւ որակը, ե՛ւ ծավալները, ե՛ւ գները»,- ասել է Բաբկեն Թունյանը:
Նախագծի ընդունման արդյունքում կճշգրտվի 2019 թ. գործող կարգավորումը՝ համապատասխանեցնելով ցեմենտի շուկայում վերջին զարգացումներին եւ փոփոխված ելակետային պայմաններին: Կվերանականգնվի ցեմենտի շուկայի հավասարակշիռ մրցակցային վիճակը՝ կանխելով շուկայի հետագա կենտրոնացումը, գների չհիմնավորված աճը: Տեղական ընկերությունների համար խթաններ ստեղծելով՝ քայլեր կձեռնարկվեն արտադրողականության բարձրացման եւ ինքնարժեքի իջեցման ուղղությամբ:
Հարակից զեկույցում ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը ներկայացրել է Կառավարության դրական կարծիքը նախագծի վերաբերյալ:
Նախագիծն արժանացել է հանձնաժողովի դրական եզրակացությանը: Հանձնաժողովն ԱԺ խորհրդին կառաջարկի նախագծի երկրորդ ընթերցմամբ քննարկումը կազմակերպել առաջին ընթերցմամբ ընդունելուց հետո՝ քսանչորս ժամվա ընթացքում:

В Армении предусматривают снизить пошлину на импортный цемент и отменить пошлину на клинкер
«Предлагается снизить пошлину на импортный цемент на 5000 драмов, установив ее на уровне 9000 драмов за тонну вместо 14000 драмов, а также отменить пошлину на импортный клинкер», - заявил сегодня на заседании постоянной парламентской комиссии по экономическим вопросам Бабкен Тунян при обсуждении проекта о внесении поправок в закон «О государственной пошлине».
Проект поправок подготовлен совместно с депутатом фракции «Гражданский договор» Овиком Агазаряном.
По словам Туняна, принятие закона обусловлено необходимостью защиты местного производства цемента, а также обеспечения равного конкурентного поля для импортной и отечественной продукции. «Наша цель не в том, чтобы ставить льготные условия для местных производителей и позволять им получать прибыль за счет дорогого цемента, а в том, чтобы создать конкурентную ситуацию, когда у них тоже будут конкуренты, и это в какой-то мере обуздает их непомерные аппетиты, если таковые будут, то и качество, и объемы, и цены тоже будут регулироваться на рынке», - подчеркнул он.
В результате принятия проекта будет скорректировано действующее с 2019 г. регулирование в соответствии с последними событиями на рынке цемента и изменившимися базовыми условиями. Сбалансированное конкурентное состояние рынка цемента будет восстановлено, что предотвратит дальнейшую концентрацию рынка и необоснованный рост цен. Создавая стимулы для местных компаний, будут предприняты шаги для повышения производительности и снижения затрат.
В содокладе министр экономики Армении Ваан Керобян представил по проекту положительное мнение правительства.
Проект получил положительное заключение комиссии. Комиссия предложит Совету НС организовать обсуждение проекта во втором чтении в течение 24 часов после его принятия в первом чтении.