«Մինչև Արցախի հարցը չլուծվի, ես ոչ մի տեղ չեմ գնա»․ Արցախի խորհրդարանում հանդիպում է կայացել Ռուբեն Վարդանյանի հետ
08/09/2022 18:12
Սեպտեմբերի 8-ին Արցախի Հանրապետության ԱԺ նախագահի տեղակալ Գագիկ Բաղունցը խմբակցությունների ղեկավարների և հանձնաժողովների նախագահների մասնակցությամբ ընդունել է բարերար, «Ապագա հայկականը» շարժման նախաձեռնող, «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանին։
Խորհրդարանի փոխնախագահ Գագիկ Բաղունցը ողջունել է Վարդանյանի՝ Արցախի քաղաքացիություն ստանալու, Արցախում բնակություն հաստատելու մասին որոշումը և հույս հայտնել, որ այդ կարևոր քայլով կարդարացնի բազում արցախցիների սպասելիքները։
Իր հերթին Ռուբեն Վարդանյանը շնորհակալություն է հայտնել հանդիպման համար, բարձր գնահատել օրենսդիր մարմնի՝ հետպատերազմյան և առանձնապես ստեղծված ծանր պայմաններում ծավալած գործունեությունը։
«Արցախի ապագայի հարցը միայն Արցախում ապրողների խնդիրը չէ, այլ համայն հայության»,-նշել է Ռուբեն Վարդանյանը և վստահեցրել, որ պատրաստ է բոլոր հնարավորություններն ու ներուժը օգտագործել ի նպաստ Արցախի։
Խոսելով առկա մարտահրավերներից՝ բարերար Վարդանյանը առաջ է քաշել Արցախ այցելելու 3 հիմնական նպատակների տեսլականը՝ միտված Արցախի կարգավիճակի, անվտանգության և սոցիալ- տնտեսական զարգացմանը։
Նա անչափ կարևորել է ոչ միայն ռազմական, այլ նաև տեղեկատվական անվտանգութան ապահովման հարցը։
«Մինչև Արցախի հարցը չլուծվի, ես ոչ մի տեղ չեմ գնա», - իր խոսքն այսպես է ընդհանրացրել բարերար Վարդանյանը։
Խորհրդարանականները ողջունել են Արցախի և հայոց աշխարհի համար այս ծանր ժամանակահատվածում Ռուբեն Վարդանյանի կայացրած որոշումը և փոխգործակցության պատրաստակամություն հայտնել։

«Пока не будет решен вопрос Арцаха, я никуда не уеду»: в парламенте Арцаха состоялась встреча с Рубеном Варданяном
08/09/2022 20:07
Вице-спикер Национального Собрания Республики Арцах Гагик Багунц сегодня принял филантропа, инициатора движения «Армянское будущее», соучредителя гуманитарной инициативы «Аврора» Рубена Варданяна. Во встрече участвовали руководители фракций и председатели комиссий парламента Арцаха.
Вице-спикер парламента приветствовал решение Варданяна получить гражданство Арцаха и поселиться в Арцахе и выразил надежду, что этим важным шагом он оправдает ожидания многих арцахцев.
Рубен Варданян в свою очередь поблагодарил за встречу, высоко оценил деятельность законодательного органа в послевоенных и особенно в создавшихся сложных условиях.
«Вопрос будущего Арцаха – это проблема не только тех, кто живет в Арцахе, но и всех армян», - отметил Рубен Варданян и заверил, что готов использовать все возможности и потенциал во благо Арцаха.
Говоря о существующих вызовах, Рубен Варданян представил три основные цели посещения Арцаха – статус Арцаха, безопасность и социально-экономическое развитие.
Он подчеркнул важность обеспечения не только военной безопасности, но и информационной безопасности.
«Пока не будет решен вопрос Арцаха, я никуда не уеду», - заявил Варданян.
Парламентарии приветствовали принятое Рубеном Варданяном решение в этот сложный для Арцаха и армянского мира период и выразили готовность к сотрудничеству.