ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ԱՄՆ համանախագահ Ֆիլիպ Ռիքերն ու ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանն այցելել են Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր
08/09/2022 16:47
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ԱՄՆ համանախագահ, Կովկասյան բանակցությունների հարցերով հատուկ խորհրդական Ֆիլիպ Ռիքերի գլխավորած պատվիրակությունը սեպտեմբերի 8-ին այցելել է Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր: Ֆիլիպ Ռիքերին ուղեկցել են ՀՀ ԱԳՆ Ամերիկյան երկրների վարչության պետ Արմեն Եգանյանն ու ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսին:
Հյուրերին դիմավորել և հուշահամալիրի ստեղծման պատմությունն է ներկայացրել Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հարություն Մարությանը: Նա հյուրերին ներկայացրել է նաև Ծիծեռնակաբերդի տարածքում տեղադրված երեք խաչքարերի պատմությունը, որոնք նվիրված են անցյալ դարավերջին Ադրբեջանի տարածքում հայ բնակչության նկատմամբ իրականացված էթնիկ զտումների ընթացքում զոհված հայերի հիշատակին:
Ֆիլիպ Ռիքերը ծաղկեպսակ է դրել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողին, որից հետո ԱՄՆ-ից ժամանած պատվիրակության անդամները ծաղիկներ դրեցին անմար կրակի մոտ և մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին Հայոց ցեղասպանության մեկուկես միլիոն անմեղ զոհերի հիշատակը:
Շնորհակալություն հայտնելով այցի համար՝ ՀՑԹԻ տնօրեն Հարություն Մարությանը հյուրին է նվիրել 1890-1922 թթ․ ամերիկյան մամուլում հրատարակված հայկական կոտորածներին և Հայոց ցեղասպանության մասին հոդվածների երկու հատոր՝ «The Armenian Genocide: Prelude and Aftermath. As reported in the U.S. Press – The New York Times»։

Сопредседатель МГ ОБСЕ от США Филипп Рикер и посол США в Армении посетили Мемориал Геноцида армян
Делегация во главе с сопредседателем Минской группы ОБСЕ от США, специальным советником по переговорам на Кавказе Филиппом Рикером 8 сентября посетила Мемориал памяти жертв Геноцида армян. Филиппа Рикера сопровождали начальник Департамента Американских стран МИД Армении Армен Еганян и посол США в Армении Линн Трейси.
Директор Музея-института Геноцида армян Арутюн Марутян приветствовал гостей и представил историю создания мемориального комплекса. Он также представил гостям историю трех хачкаров, установленных на территории Цицернакаберда, которые посвящены памяти армян, погибших во время этнической чистки армянского населения на территории Азербайджана в конце прошлого века.
Филипп Рикер возложил венок к памятнику жертвам Геноцида армян, после чего члены делегации возложили цветы к Вечному огню, почтили минутой молчания память полутора миллионов невинных жертв Геноцида армян.
Выразив благодарность за визит, директор Музея-института Геницида армян Арутюн Марутян вручил гостю двухтомник опубликованных в американской прессе в 1890-1922 гг. статей о погромах армян и Геноциде армян: «The Armenian Genocide: Prelude and Aftermath. As reported in the U.S. Press – The New York Times».