Թուրքական կայքն անդրադարձել է Փաշինյանի հայտարարությանը
Թուրքական «Sondakika» լրատվամիջոցը Թուրքիայի նկատմամբ Հայաստանի ու Հունաստանի պահվածքը համեմատող հոդված է հրապարակել, գրում է ermenihaber-ը։ Անդրադարձ է կատարվել Արևելյան տնտեսական համաժողովում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հնչեցրած հայտարարությանը.
«Հույս ունենք` Ռուսաստանի աջակցությամբ կարգավորել հարաբերությունները Թուրքիայի հետ»:
Թուրքիայի վերաբերյալ Փաշինյանի վերոհիշյալ հայտարարությունը թուրքական կայքը դիտարկել է թուրք-հունական հարաբերությունների լարվածության համատեքստում, մասնավորապես, նշելով.
«Թուրքիայի ու Հունաստանի միջև առկա լարվածությանն ուշադրությամբ հետևում է նաև միջազգային հանրությունը: Թուրքիայի ազդեցությունն Էգեյան տարածաշրջանում և Թուրքիայի միջնորդական դերը ռուս-ուկրաինական պատերազմում Հայաստանին էլ են գործողությունների մղել: Վկա՝ Փաշինյանի հայտարարությունը»։
Հրապարակման մեջ տեղեկատվություն է տրամադրվում հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ 2021-ից ի վեր: Հիշեցվում են Հայաստանի ու Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչներ Ռուբեն Ռուբինյանի ու Սերդար Քըլըչի միջև կայացած հանդիպումներն ու դրանց ժամանակ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները։

Турецкий портал обратился к заявлению Никола Пашиняна
Турецкий портал «Sondakika» опубликовало статью, в которой сравнивает поведение Армении и Греции в отношении Турции, сообщает Ermenihaber. Автор статьи обратился в частности к заявлению премьер-министра Армении Никола Пашиняна на Восточном экономическом форуме во Владивостоке:
«Мы надеемся при поддержке России наладить отношения с Турцией».
Турецкий сайт рассматривает вышеуказанное заявление Пашиняна в контексте эскалации турецко-греческих отношений, отмечая:
«Международное сообщество также внимательно следит за обострением напряженности между Турцией и Грецией. Влияние Турции в регионе Эгейского моря и посредническая роль Турции в российско-украинской войне и Армению толкнули на действия. Свидетельство тому – заявление Пашиняна».
В статье представлена информация об урегулировании армяно-турецких отношений с 2021 года. Автор напоминает о состоявшихся между спецпредставителями Армении и Турции Рубеном Рубиняном и Сердаром Кылычем встречах и достигнутых в ходе этих встреч договоренностях.