Անկախ քաղաքական դիրքորոշումներից՝ կոչ ենք անում պահպանել հանգստություն և համախմբվել Զինված ուժերի շուրջ. ՀՀ ԱԺ-ն հայտարարություն է ընդունել
13/09/2022 15:10
ՀՀ Ազգային ժողովը սեպտեմբերի 13-ի նիստում քննարկել է ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի, ԱԺ նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանի եւ պատգամավոր Վլադիմիր Վարդանյանի հեղինակած «Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի հայտարարությունն ադրբեջանական հարձակման վերաբերյալ» ԱԺ հայտարարության նախագիծը:
Քննարկումների արդյունքում 65 կողմ ձայների հարաբերակցությամբ խորհրդարանն ընդունել է ադրբեջանական հարձակման վերաբերյալ հայտարարությունը:
«Սեպտեմբերի 13-ին՝ ժամը 00:05-ի սահմաններում, Ադրբեջանի զինված ուժերի ստորաբաժանումները, հրետանային միջոցների, ականանետերի ու ԱԹՍ-ների կիրառմամբ ինտենսիվ կրակ են բացել հայ-ադրբեջանական սահմանի միանգամից մի քանի հատվածում տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ: Մասնավորապես՝ հրետակոծման են ենթարկվել Սոթքի, Վարդենիսի, Գորիսի, Կապանի, Արտանիշի և Իշխանասարի ուղղությամբ տեղակայված դիրքերը: Հարվածներ են հասցվում ինչպես ռազմական, այնպես էլ քաղաքացիական ենթակառուցվածքներին: Որոշ ուղղություններով ադրբեջանական ստորաբաժանումները ձեռնարկել են դիրքային առաջխաղացման գործողություններ:
Ստեղծված իրավիճակում մեր լիակատար աջակցությունն ենք հայտնում ՀՀ Զինված ուժերին՝ Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության եւ ինքնիշխանության պահպանման սուրբ գործում: Բոլոր քաղաքական ուժերին, մեր բոլոր հայրենակիցներին՝ անկախ քաղաքական դիրքորոշումներից, կոչ ենք անում պահպանել հանգստություն և համախմբվել Զինված ուժերի շուրջ: Մեր բոլորի հայրենիքը միասնական և կուռ պաշտպանության կարիք ունի:
Միջազգային հանրությանը կոչ ենք անում խստորեն և հասցեական կերպով դատապարտել ՀՀ դեմ Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից սանձազերծված ագրեսիան, ՄԱԿ-ի Կանոնադրությամբ ամրագրված՝ տարածքային ամբողջականության դեմ ուժի եւ ուժի կիրառման սպառնալիքի արգելման սկզբունքի կոպտագույն խախտումները:
ՄԱԿ ԱԽ-ից ակնկալում ենք ստեղծված իրավիճակի անհապաղ քննարկում և իրավիճակից բխող գործողությունների իրականացում:
ՀԱՊԿ-ից պահանջում ենք Հավաքական անվտանգության պայմանագրով ստանձնված պարտավորություններիբ բխող անհապաղ միջոցառումների իրականացում ուղղված ՀՀ տարածքային ամբողջականության պահպանմանը:
Դիմում ենք Ռուսաստանի Դաշնությանը՝ շուտափույթ իրագործելու Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև կնքված համապատասխան պայմանագրերով ամրագրված պարտավորությունները՝ ի պաշտպանություն ՀՀ տարածքային ամբողջականության», - նշվում է հայտարարությունում։

Призываем наших соотечественников, независимо от их политических взглядов, сохранять спокойствие и консолидироваться вокруг Вооруженных сил – заявление парламента
Сегодня на заседании Армении обсужден проект заявления Национального Собрания в связи с азербайджанской агрессией против Республики Армения, авторами которого являются спикер парламента Ален Симонян, вице-спикер Рубен Рубинян и депутат фракции «Гражданский договор» Владимир Варданян.
По итогам обсуждений парламент принял заявление об азербайджанской агрессии 65 голосами «за», оппозиция оказалась принять участие в голосовании.
«13 сентября, около 00:05, подразделения ВС Азербайджана открыли интенсивный огонь по армянским позициям сразу на нескольких участках армяно-азербайджанской границы с использованием артиллерии, минометов и БПЛА. В частности обстрелу подверглись позиции, расположенные в направлении Сотка, Вардениса, Гориса, Капана, Артаниша и Ишханасара. Удары наносятся как по военным, так и гражданским инфраструктурам. По некоторым направлениям азербайджанские подразделения предприняли попытки позиционного продвижения на суверенную территорию Армении.
В частности, артобстрелу подверглись позиции Сотка, Вардениса, Гориса, Артанеша и Капана. Удары наносят как по военным, так и гражданским инфраструктурам. На некоторых направлениях азербайджанские подразделения осуществили попытки продвижения.
В создавшейся ситуации выражаем свою полную поддержку Вооруженным силам Армении в тяжелой борьбе за территориальную целостность и суверенитет Республики Армения. Все политические силы и всех наших соотечественников, независимо от их политических взглядов, призываем сохранять спокойствие и консолидироваться вокруг Вооруженных сил. Наша Родина нуждается в единой и сплоченной защите.
Призываем международное сообщество строго и адресно осудить развязанную военно-политическим руководством Азербайджана агрессию против Армении, грубейшее нарушение принципа отказа от угрозы силой или применения силы против территориальной целостности, закрепленного Уставом ООН.
Ожидаем от Совета безопасности ООН незамедлительного обсуждения сложившейся ситуации и реализации исходящих из ситуации мероприятий.
Требуем от ОДКБ незамедлительного исполнения всех вытекающих из Договора о коллективной безопасности мероприятий, направленных на защиту территориальной целостности Армении.
Обращаемся к России для скорейшей реализации закрепленных в Договоре о дружбе, сотрудничестве и взаимопомощи между Республикой Армения и Российской Федерацией обязанностей в защиту территориальной целостности Армении», - отмечается в заявлении.