Ադրբեջանը համարում է, որ Հայաստանը պետք է առանց բանակցելու համաձայնի իր բոլոր պայմաններին, փորձում է հասնել էքստրատերիտորիալ միջանցք ստանալուն․ Արարատ Միրզոյան
14/09/2022 20:01
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը  ելույթ է ունեցել Հայաստանում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարների հետ հանդիպմանը․
Ինչպես արդեն տեղյակ եք, սեպտեմբերի 13-ին` կեսգիշերն անց, Ադրբեջանի զինված ուժերը լայնածավալ հարձակում են ձեռնարկել Հայաստանի Հանրապետության արևելյան և հարավարևելյան հատվածում՝ ըստ էության, ոտնձգություն կատարելով Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության նկատմամբ։ Ագրեսիան տեղի է ունեցել հրետանային միջոցների, ականանետերի ու ԱԹՍ-ների կիրառմամբ, ընդ որում ոչ միայն Հայաստան-Ադրբեջան սահմանագոտում մարտական դիրքերի, այլ նաև Գեղարքունիքի, Վայոց Ձորի և Սյունիքի մարզերի Սոթք, Վարդենիս, Ջերմուկ, Գորիս, Կապան, Արտանիշ և Իշխանասար բնակավայրերի և դրանց քաղաքացիական ենթակառուցվածքների ուղղությամբ։
Այսօրվա դրությամբ հայկական կողմն ունի 105 զոհ։ Սոցիալական ցանցերում ադրբեջանցիները տեսահոլովակներ են տարածում, որտեղ կան նոր հայ ռազմագերիներ։ Այս համատեքստում կարևոր է միջազգային հանրության արձագանքը՝ թույլ չտալու 44-օրյա պատերազմի օրինակով հայ ռազմագերիների նկատմամբ կիրառվող կտտանքները, բռնությունները, արտադատական սպանությունները և բռնի անհետացումները:
Պետք է նշել, որ սանձազերծված ագրեսիային նախորդել են Ադրբեջանի՝  ամիսներ շարունակվող ռազմատենչ հռետորաբանությունը և Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությունը հարցականի տակ դնող հայտարարությունները, մեր ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ բարձրագույն մակարդակով հնչող հավակնությունները, ինչպես նաև վերջին օրերին Հայաստանի նկատմամբ իրականացվող սադրանքները։
Ադրբեջանը, իր ոճին համապատասխան, մեղադրում է հայկական կողմին լայնածավալ սադրանքներ սկսելու մեջ։ Իհարկե, կարծում եմ, տարածաշրջանի ձեր իմացությունը և տնօրինած տեղեկատվությունը բավարար է հասկանալու համար, թե որ կողմն է նախաձեռնել ագրեսիվ գործողություններ, սակայն հարկ եմ համարում ձեր ուշադրությունը հրավիրել այս լայնածավալ ագրեսիային նախորդած օրերի ընթացքում տեղի ունեցած զարգացումներին։
Սեպտեմբերի 2-ից սկսած Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը յուրաքանչյուր օր տարածում էր կեղծ տեղեկատվություն, որ ադրբեջանական հենակետերի ուղղությամբ հայկական կողմը կրակ է բացել տարբեր տրամաչափի զինատեսակներով։ Այս տեղեկատվությունը մի քանի անգամ այդ օրերի ընթացքում պաշտոնապես հերքվել է Հայաստանի պաշտպանության նախարարության կողմից։
Մենք պարբերաբար տեղեկատվություն էինք ստանում Թուրքիայից Ադրբեջան ռազմական բեռնափոխադրում իրականացնող ինքնաթիռների վերաբերյալ։ Իսկ սեպտեմբերի 5-9 Թուրքիայի և Ադրբեջանի օդուժը իրականացնում էր համատեղ զորավարժություն, որի հայտարարված խնդիրը պայմանական թշնամու օդային և ցամաքային թիրախների ոչնչացումն էր։
Սեպտեմբերի 10-ին Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարը Գլխավոր շտաբի հետ հանդիպման ժամանակ հանձնարարեց պատրաստ լինել անմիջապես և կտրուկ պատասխանելու սադրանքներին։ Նա նաև հավելյալ հանձնարարականներ էր տվել՝ բարելավելու Հայաստանի հետ սահմանին զինծառայողների բժշկական օգնությունը։
Նմանօրինակ քայլերի տրամաբանություն էր գործել նաև 2020 թվականին 44-օրյա պատերազմին նախորդող շրջանում։
Խոսելով ավելի խորքային պատճառների մասին՝ պետք է փաստել, որ Ադրբեջանը համարում է, որ Հայաստանը պետք է առանց բանակցելու համաձայնի իր բոլոր պայմաններին:
Օգոստոսի 31-ին Բրյուսելում տեղի ունեցած հանդիպման ժամանակ Իլհամ Ալիևը, ըստ էության, վերջնագրային ոճով հայտարարեց, որ չի պատրաստվում Հայաստանի Հանրապետության հետ խոսել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման շուրջ, որովհետև, ըստ իրեն, Լեռնային Ղարաբաղ և Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտություն գոյություն չունի և արցախահայության հարցը հանդիսանում է Ադրբեջանի ներքին խնդիրը, որը ցանկության դեպքում կկարգավորի՝ հիմք ընդունելով Ադրբեջանի Սահմանադրությունը։ Բնակաբար, այս մոտեցումը, որևէ կերպ չի կարող ընդունելի լինել հայկական կողմի համար, և ամենևին նման չէ խաղաղության շուրջ բանակցությունների, այլ առավելապաշտական քաղաքականության հերթական դրսևորում է։
Նույնանման պատկեր է ստեղծվել նաև տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների և տրանսպորտային ուղիների ապաշրջափակմամբ զբաղվող եռակողմ հանձնաժողովի աշխատանքներում, որտեղ Ադրբեջանը, ըստ էության, փորձում է հասնել էքստրատերիտորիալ միջանցք ստանալուն։ Հայկական կողմը բազմիցս բարձրաձայնել է իր տեսակետն առ այն, որ պատրաստ է հաղորդակցության ուղիներ տրամադրել Ադրբեջանին՝ ավտոճանապարհային փոխադրումների ռեժիմի հստակեցումից հետո, որը պիտի ապահովի երկրների սուվերենությունը և իրավազորությունն իր տարածքով անցնող ճանապարհների նկատմամբ։ Միևնույն ժամանակ, երկաթուղու վերագործարկման ուղղությամբ ձեռք բերված պայմանավորվածության իրականացումը խոչընդոտվում է հենց Ադրբեջանի կողմից:
Ադրբեջանի այս ագրեսիան միջազգային իրավունքի՝ ՄԱԿ-ի կանոնադրության, Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի և միջազգային հումանիտար իրավունքի կոպտագույն խախտում է։ Ըստ էության, ստեղծված աշխարհաքաղաքական իրավիճակում, Ադրբեջանը փորձում է ուժի կիրառմամբ և ուժի կիրառման սպառնալիքով հասնել իր պահանջներին և նկրտումներին։
Ցավով ուզում եմ արձանագրել, որ Ադրբեջանի նմանօրինակ վարքագիծը արդյունք է նաև նախորդ՝ 2021թ․ մայիսից սկսած ագրեսիաներին միջազգային հանրության անհասցե հայտարարությունների։ Շնորհակալություն եմ հայտնում բոլոր այն երկրներին, որոնք ուղիղ էին այս երկու օրվա ընթացքում հնչեցրած իրենց հայտարարություններում, և նույնանման արդարացի դիրքորոշում եմ ակնկալում նաև մյուս գործընկեր երկրներից։
Հայաստանի Հանրապետությունը, հաշվի առնելով իրավիճակի ողջ լրջությունը, որոշում է կայացրել օգտագործել դիվանագիտական ողջ գործիքակազմը՝ դադարեցնելու ադրբեջանական ագրեսիան և վերադարձնելու ադրբեջանական զորքին իրենց ելման դիրքեր։ Ըստ այդմ, Հայաստանը դիմել է Ռուսաստանի Դաշնությանը, ՀԱՊԿ-ին և ՄԱԿ անվտանգության խորհրդին։
Երեկ երեկոյան տեղի ունեցած ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի նիստում որոշում է կայացվել Հայաստան գործուղել ՀԱՊԿ մոնիթորինգային առաքելություն և կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասին։ Արդեն այսօր տեղի ունեցող ՄԱԿ անվտանգության խորհրդի նիստում քննարկվելու է ստեղծված իրավիճակը։

Азербайджан полагает, что Армения должна без переговоров согласиться на все ее условия, пытается добиться получения экстерриториального коридора – Арарат Мирзоян
14/09/2022 21:09
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян выступил сегодня на встрече с главами дипломатических миссий, аккредитованных в Армении, сообщает пресс-служба МИД Армении.
Как Вам уже известно, после полуночи 13 сентября, вооруженные силы Азербайджана предприняли широкомасштабное нападение на восточную и юго-восточную части Республики Армения, по сути, посягнув на территориальную целостность Республики Армения. Агрессия произошла с применением артиллерии, минометов и БПЛА, при этом не только по боевым позициям на границе Армения-Азербайджан, но и в направлении населенных пунктов Сотк, Варденис, Джермук, Горис, Капан, Артаниш и Ишханасар Гегаркуникской, Вайоцдзорской и Сюникской областей и их гражданских инфраструктур.
На сегодняшний день у армянской стороны 105 жертв. В социальных сетях азербайджанцы распространяют видео с новыми армянскими военнопленными. В этом контексте важна реакция международного сообщества с целью недопущения пыток, насилия, внесудебных убийств и насильственных исчезновений в отношении армянских военнопленных, как это было во время 44-дневной войны.
Следует отметить, что развязанной агрессии предшествовали продолжающаяся месяцами воинственная риторика Азербайджана и ставящие под сомнение территориальную целостность Республики Армения заявления, звучащие на высшем уровне претензии в отношении нашей суверенной территории, а также провокации в отношении Армении в последние дни.
Азербайджан, согласно своему стилю, обвиняет армянскую сторону в начале широкомасштабных провокаций. Конечно, я думаю, что ваших знаний о регионе и информации, которой Вы владеете, достаточно, чтобы понять, какая сторона предприняла агрессивные действия, однако, считаю необходимым обратить ваше внимание на развития, имевшие место в предшествовавшие этой широкомасштабной агрессии дни.
Начиная со 2 сентября, министерство обороны Азербайджана ежедневно распространяло ложную информацию об открытии огня с армянской стороны по азербайджанским опорным пунктам с применением оружия различного калибра. Данная информация несколько раз за эти дни была официально опровергнута министерством обороны Армении.
Мы регулярно получали информацию о самолетах, осуществляющих воинские перевозки из Турции в Азербайджан. А 5-9 сентября ВВС Турции и Азербайджана проводили совместные учения, объявленной задачей которых являлось уничтожение воздушных и наземных целей условного врага.
10 сентября министр обороны Азербайджана на встрече с Генштабом поручил быть готовыми немедленно и четко отвечать на провокации. Он также дал дополнительные поручения по улучшению медицинской помощи военнослужащих на границе с Арменией.
Логика подобных шагов действовала и в 2020 году, в период, предшествовавший 44-дневной войне.
Говоря о более глубинных причинах, следует констатировать, что Азербайджан полагает, что Армения должна без переговоров согласиться на все ее условия.
На состоявшейся 31 августа в Брюсселе встрече Ильхам Алиев, по сути, в ультимативной форме заявил, что не собирается говорить с Республикой Армения относительно урегулирования нагорно-карабахского конфликта, поскольку, по его мнению, Нагорного Карабаха не существует и нагорно-карабахского конфликта нет, и вопрос армян Арцаха является внутренней проблемой Азербайджана, которая при желании будет урегулирована на основе Конституции Азербайджана. Естественно, данный подход никоим образом не может быть приемлемым для армянской стороны и абсолютно не похож на переговоры о мире, а является очередным проявлением максималисткой политики.
Аналогичная картина была создана и в работах трехсторонней комиссии по разблокированию региональных инфраструктур и транспортных путей, где Азербайджан, по сути, пытается добиться получения экстерриториального коридора. Армянская сторона неоднократно выражала свою точку зрения о готовности предоставить Азербайджану пути сообщения после уточнения режима автомобильных перевозок, который должен обеспечить суверенитет и юрисдикцию стран по отношению к дорогам, проходящим через ее территорию. В то же время, осуществление договоренностей по перезапуску железной дороги препятствуется именно со стороны Азербайджана.
Данная агрессия Азербайджана является грубейшим нарушением международного права –Устава ООН, Хельсинкского Заключительного акта и международного гуманитарного права. По сути, в сложившейся геополитической ситуации Азербайджан пытается с применением силы и угрозой применения силы достичь своих требований и притязаний.
С сожалением хочу констатировать, что подобное поведение Азербайджана является результатом безадресных заявлений международного сообщества на предыдущие агрессии начиная с  мая 2021 года. Выражаю благодарность всем тем странам, которые были прямыми в своих заявлениях, озвученных в течение этих двух дней, и ожидаю аналогичной справедливой позиции и от других стран-партнеров.
Республика Армения, учитывая всю серьезность ситуации, приняла решение применить весь дипломатический инструментарий для прекращения азербайджанской агрессии и возвращения азербайджанских войск на свои исходные позиции. В соответствии с этим Армения обратилась к Российской Федерации, в ОДКБ и Совет Безопасности ООН.
На состоявшемся вчера вечером заседании Совета коллективной безопасности ОДКБ было принято решение о направлении в Армению мониторинговой миссии ОДКБ и генерального секретаря организации Станислава Зася. Уже сегодня на заседании Совета Безопасности ООН будет обсуждаться сложившаяся ситуация.