ՀԱՊԿ-ն ուժեր չի ուղարկի Հայաստան՝ Ադրբեջանի հետ խնդիրներ լուծելու համար
Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին ՀԱՊԿ ուժերի կիրառման մասին խոսք չկա, կազմակերպությունը հույս ունի, որ հակամարտությունը կկարգավորվի խաղաղ ճանապարհով, հայտարարել է ՀԱՊԿ միացյալ շտաբի ղեկավար Անատոլի Սիդորովը:
«Եկեք առաջ չընկնենք։ Ուզում եմ միայն ասել, որ սեպտեմբերի 13-ին մեր պետությունների ղեկավարները միաձայն հայտարարեցին, որ այս խնդիրը, որն այսօր գոյություն ունի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև, պետք է լուծվի քաղաքական և դիվանագիտական մեթոդներով», - լրագրողներին ասել է Սիդորովը։
«Ռազմական ուժի կիրառման մասին, այն էլ ՀԱՊԿ-ի ներգրավմամբ, ո՛չ սեպտեմբերի 13-ին, ո՛չ երեկ, ո՛չ այսօր, և, կարծում եմ, մոտ ապագայում՝ խոսք չի գնում», - ընդգծել է նա:
Սիդորովը հիշեցրել է, որ կողմերը պայմանավորվել են հրադադարի մասին։
«Հույս ունենք, որ հետագայում ևս գործընթացները կընթանան խաղաղ ճանապարհով՝ առանց զենքի և ուժերի կիրառման», - հավելել է նա:

ОДКБ не будет направлять силы в Армению для решения проблем с Азербайджаном
О применении сил ОДКБ на границе Армении и Азербайджана речи не идет, организация надеется на мирное решение конфликта, заявил глава объединенного штаба ОДКБ Анатолий Сидоров.
«Давайте не будем забегать вперед. Хочу только сказать, что 13 сентября главы государств наших единогласно заявили, что эта проблема, которая сегодня существует между Арменией и Азербайджаном, должна решаться политико-дипломатическими методами», - сказал Сидоров журналистам.
«О применении военной силы, да еще с привлечением ОДКБ, ни 13 сентября, ни вчера, ни сегодня, и, я думаю, в ближайшем будущем речи не идет», - подчеркнул он.
Сидоров напомнил, что стороны договорились о прекращении огня.
«Мы надеемся, что и дальше процессы пойдут мирным путем решаться, без применения оружия и сил», - добавил он.