Այս պահին ՄԻՊ գրասենյակն ունի 16 զինծառայողի վերաբերյալ տվյալ, որոնք գերության մեջ են գտնվում․ Քրիստիննե Գրիգորյան
19/09/2022 15:39
«Այս պահին մեր գրասենյակն ունի 16 զինծառայողի վերաբերյալ տվյալ, որոնք գերության մեջ են գտնվում», «Ազատություն» TV-ի ֆեյսբուքյան ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է ՄԻՊ Քրիստիննե Գրիգորյանը։
Օգտատերերը հետաքրքրվել էին` ի՞նչ գործողություններ են կատարվում հայ ռազմագերիներին վերադարձնելու համար, և արդյոք ՄԻՊ-ը վստա՞հ է, որ պաշտոնական հաստատված ռազմագերիների կյանքին ու առողջությանը ոչինչ չի սպառնում:
«Անկասկած է, որ որևէ մեկը չի կարող նման վստահություն ունենալ, առնվազն ենթադրություն էլ չենք կարող ունենալ: Ցավալիորեն, մենք տեսանք նաև զինծառայողներ, որոնք վիրավոր էին, և վստահ չենք կարող լինել, որ այդ վիրավորում ստացած անձանց տրամադրվում է բժշկական օգնություն: Մեր գրասենյակ նույնպես հարազատները դիմել են, նույնականացրել ենք ռազմագերիներ, այս մասով տեղեկություններն անմիջապես Կարմիր խաչին ենք ուղարկել, միջազգային իրավական ներկայացուցչի գրասենյակի հետ ենք կիսվել մեր տվյալներով, որպեսզի այդ հրատապ միջոցների համար ՄԻԵԴ դիմի ներկայացուցիչը, այդ տվյալները ներկայացրել ենք ամեն օրվա կտրվածքով:
Այս պահին մեր գրասենյակն ունի 16 զինծառայողի վերաբերյալ տվյալ, որոնք գերության մեջ են գտնվում, բայց այս թվերը կարող են շատ արագ փոփոխվել», -  ասել է Քրիստիննե Գրիգորյանը։

На данный момент в офисе омбудсмена Армении есть данными о 16 находящихся в плену военнослужащих – Кристине Григорян
19/09/2022 17:04
Офис Защитника прав человека на данный момент владеет информацией о 16 военнослужащих, которые находятся в плену, заявила сегодня в ходе «Фейсбуковской пресс-конференции» Азатутюн TV Защитник прав человека Армении Кристине Григорян.
Пользователи поинтересовались, какие действия предпринимаются для возвращении армянских военнопленных и уверена ли омбудсмен, что жизни и здоровью официально подтвержденных военнопленных ничего не угрожает?
«Безусловно, ни у кого не может быть такой уверенности, у нас даже предположений не может быть. К сожалению, мы видели также военнослужащих, которые были ранены, и не можем быть уверены, что этим раненым оказывается помощь. В наш офис также обратились родственники, мы идентифицировали военнопленных и сразу отправили эту информацию в Красный Крест, в офис представителя Армении по международным правовым вопросам, чтобы представитель обратился в ЕСПЧ для применения срочных мер. Эти данные представлялись каждый день.
На данный момент в нашем офисе есть данные о 16 военнослужащих, которые находятся в плену, но эти цифры могут очень быстро измениться», - сказала Кристине Григорян.