Ճապոնիայի գործընկերոջ հետ հանդիպմանն Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է Ադրբեջանի վրա միջազգային հանրության շարունակական ճնշման կարևորությունը
21/09/2022 10:06
ՄԱԿ ԳԱ 77-րդ նստաշրջանի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Ճապոնիայի ԱԳ նախարար Յոշիմասա Հայաշիի հետ։
Բարձր գնահատելով երկու երկրների միջև հաստատված համագործակցությունը՝ Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ Ճապոնիան կարևոր գործընկեր է Հայաստանի համար: Ընդգծվել է երկկողմ հայ-ճապոնական առևտրատնտեսական կապերի ոլորտում առկա մեծ ներուժն առավել արդյունավետ օգտագործելու, ինչպես նաև ներդրումների խթանման նշանակությունը: Նախարար Միրզոյանը կարևորել է Ճապոնիայի շարունակական աջակցությունը` ուղղված տարբեր բնագավառներում Հայաստանի կարողությունների զարգացմանը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել բազմակողմ հարթակներում համագործակցության ամրապնդմանն առնչվող հարցերի շուրջ:
Հանդիպման ընթացքում Արարատ Միրզոյանը Յոշիմասա Հայաշիին է ներկայացրել սեպտեմբերի 13-ին ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ագրեսիայի մանրամասները և ընդգծել դրա հետևանքների վերացման նպատակով Ադրբեջանի վրա միջազգային հանրության շարունակական ճնշման կարևորությունը: Նա դատապարտել է Ադրբեջանի կողմից վարվող ագրեսիվ ու առավելապաշտական քաղաքականությունը, որը խաթարում է տարածաշրջանում կայունության ու խաղաղության հաստատմանն ուղղված ջանքերը:
Նախարար Միրզոյանը զրուցակցին է ներկայացրել նաև Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ հայկական կողմի դիրքորոշումը:

Арарат Мирзоян представил главе МИД Японии подробности агрессии Азербайджана в отношении суверенной территории Армении
21/09/2022 12:18
В рамках 77-й сессии ГА ООН министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 20 сентября провел встречу с министром иностранных дел Японии Ёсимаса Хаяси, сообщает пресс-служба МИД Армении.
Высоко оценив сотрудничество между двумя странами, Арарат Мирзоян отметил, что Япония является важным партнером для Армении. Была подчеркнута важность еще более эффективного использования имеющегося большого потенциала в сфере двусторонних армяно-японских торгово-экономических связей, а также поощрения инвестиций. Министр Мирзоян отметил важность последовательной поддержки Японии, направленной на развитие возможностей Армении в различных областях.
Собеседники обменялись мнениями по вопросам укрепления сотрудничества на многосторонних площадках.
В ходе встречи Арарат Мирзоян представил Ёсимаса Хаяси подробности агрессии, развязанной Азербайджаном 13 сентября в отношении суверенной территории Республики Армения, и с целью устранения ее последствий подчеркнул важность постоянного давления со стороны международного сообщества на Азербайджан. Он осудил проводимую Азербайджаном агрессивную и максималистскую политику, которая подрывает усилия по установлению стабильности и мира в регионе.
Министр Мирзоян представил собеседнику также позицию армянской стороны относительно урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном, и нагорно-карабахского конфликта.