Ռուսաստանը միշտ եղել է և կլինի եղբայրական Հայաստանի կողքին, և ոչ թե խոսքով, այլ գործով. Դեսպանատուն
Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպանությունը շնորհավորել է ՀՀ քաղաքացիներին ազգային տոնի՝ Հանրապետության անկախության օրվա առթիվ։
Շնորհավորական ուղերձում ասվում է.
«Եղբայրական Հայաստանը, ինչպես՝ Ռուսաստանը, դժվար ժամանակներ են ապրում։ Փորձությունները, կորստի ցավն այն է, ինչը միավորում է մեր ժողովուրդներին այսօր, ինչպես նաև դարավոր սերտ կապերը, ընդհանուր պատմական ճակատագրերը, արժեքներն ու խորը ազգային շահերը։ Դա ապացուցել է պատմությունը, և դրա մասին են վկայում այսօրվա իրողությունները։ Սա է մեր դաշնակցային հարաբերությունների հիմքը, որը, անկասկած, փայփայում է Ռուսաստանը։
Ռուսաստանի Դաշնությունը նպաստում և մտադիր է շարունակել նպաստել ՀՀ տնտեսական բարգավաճմանը, իրական ինքնիշխանությանը և հայ ժողովրդի անվտանգության ամրապնդմանը, այդ թվում՝ տարածաշրջանում խաղաղության օրակարգը խթանելու հետևողական, շատ դժվար և ժամանակատար աշխատանքի միջոցով:
Մենք ցավում ենք ձեզ հետ միասին կորստի համար և հայտնում մեր անկեղծ ցավակցությունը:
Մաղթում ենք Հայաստանի Հանրապետությանը, հայ ժողովրդին խաղաղություն, բարօրություն և վստահություն ապագայի նկատմամբ։ Ռուսաստանը միշտ եղել է և կլինի մեր եղբայրական երկրի կողքին և ոչ թե խոսքով, այլ գործով»։

Россия всегда была и будет рядом с братской Арменией – причем не на словах, а на деле – посольство
Посольство России в Армении поздравило граждан Армении с национальным праздником – Днем независимости республики.
В поздравительном послании говорится:
«Братская нам Армения, как и сама Россия, переживает непростые времена. Испытания, боль утрат – это то, что сегодня объединяет наши народы, как и многовековые тесные связи, общность исторических судеб, ценностей и глубинных национальных интересов. Это доказала история, об этом свидетельствуют и реалии сегодняшнего дня. Это является основой наших союзнических отношений, которыми Россия несомненно дорожит.
Российская Федерация содействует и далее намерена содействовать экономическому процветанию, подлинному суверенитету и укреплению безопасности армянского народа, в том числе путем последовательной, весьма непростой и трудоемкой работы над продвижением мирной повестки в регионе.
Вместе с вами скорбим об утратах и выражаем наши искренние соболезнования.
Желаем Республике Армения, армянскому народу мира, процветания и уверенности в будущем. Россия всегда была и будет рядом с братской нам страной – причем не на словах, а на деле».