Զգայուն և հուզական գերլարված իրավիճակներում ոստիկանության ծառայողները պետք է գործեն խիստ համաչափ․ ՄԻՊ
21/09/2022 17:08
Այսօր՝ առավոտյան, Եռաբլուր պանթեոնում ոստիկանության ծառայողների կողմից զոհված զինծառայողների ծնողների և այլ քաղաքացիների վարչական ձերբակալման կապակցությամբ Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմից իրականացվել է արագ արձագանքում, կապ է հաստատվել Ոստիկանության համապատասխան բաժիններ վարչական ձերբակալման ենթարկված անձանց իրավունքների իրացումն ապահովելու նպատակով, տեղեկացնում են ՄԻՊ գրասենյակից։
«Պաշտպանն արձանագրում է, որ ցանկացած դեպքում, և հատկապես նման զգայուն և հուզական գերլարված իրավիճակներում, Ոստիկանության ծառայողները պետք է գործեն խիստ համաչափ և զերծ մնան ֆիզիկական նման ներգործությունից։ Հակառակն անընդունելի է։
Տեղի ունեցածի վերաբերյալ Պաշտպանի աշխատակազմում սկսվել է ուսումնասիրություն, և դրա շրջանակում Պաշտպանը հանգամանալից պարզաբանումներ կպահանջի Ոստիկանությունից, այդ թվում առանձին ծառայողների գործողությունների վերաբերյալ»,- նշված է ՄԻՊ գրասենյակի տարածած հաղորդագրությունում։

В чувствительных и эмоционально напряженных ситуациях служащие полиции должны действовать строго соразмерно – омбудсмен Армении
21/09/2022 18:06
Офис Защитника прав человека Армении в связи с административным задержанием сотрудниками полиции родителей погибших военнослужащих и других лиц сегодня утром в военном пантеоне «Ераблур» предпринял оперативные действия, установил связь с соответствующими отделами полиции для обеспечения их прав задержанных, сообщает офис омбудсмена Армении.
«Омбудсмен констатирует, что в любом случае, особенно в столь чувствительных и эмоционально напряженных ситуациях, служащие полиции должны действовать строго соразмерно и воздержаться от физического воздействия. Противоположное неприемлемо.
В аппарате офиса Защитника прав человека начато изучение, в рамках которого омбудсмен потребует детальных объяснений от полиции, в том числе о действиях отдельных сотрудников», - говорится в сообщении.