Այլևս ժամանակը չէ բարձրագոչ խոսքերի. մեր ժողովրդի համար այս ծանր պահին վերահաստատում եմ՝ երբեք չեմ լքի խրամատը, որը պաշտպանում է հայկական պետականությունը. Սերժ Սարգսյան
21/09/2022 09:04
ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ուղերձ է հղել Անկախության օրվա առթիվ:
«Անկախությանը 1991 թվականի այս օրը աներկբա «ԱՅՈ» ասած հայ ժողովրդի միասնական կամքը անցած ավելի քան երեսուն տարիներին բազում և ծանր փորձությունների ենթարկվեց:
Ամենածանր փորձությունը, սակայն, մեր ժողովրդի համար արտաքին թշնամու դեմ պայքարը չէր, որտեղ նա փառահեղ հաղթանակներ է կերտել:
Կյանքը ցույց տվեց, որ, ցավոք, ամենամեծ փորձությունը, որը փորձանք դարձավ հայ ժողովրդի գլխին, հանդուրժելն է սուտ խոստումներով իշխանությունը զավթած կապիտուլյանտ կառավարիչներին, որոնք անխնա մսխում են անկախ պետականության կերտման ու ամրապնդման ճանապարհին ունեցած բոլոր ձեռքբերումները և լրջագույն վտանգի տակ են դրել մեր պետության ու ժողովրդի ապագան:
Այլևս ժամանակը չէ բարձրագոչ խոսքերի. կա՛մ մեր ժողովուրդը իր ազատ և անկախ ապրելու միասնական կամքը վերստին կարտահայտի՝ դուրս գալով կործանարար թմբիրից և ձերբազատվելով ապազգային, վախկոտ, ձախողված իշխանություններից, կա՛մ հարվածի տակ կդնի ոչ միայն պետականությունը, այլև հազարամյա իր հողի վրա սեփական գոյությունն առհասարակ:
Այսօր, առավել քան երբևէ, անկախությունը իր նվիրյալ զավակների պաշտպանության կարիքն ունի:
Մեր ժողովրդի համար այս ծանր պահին ես վերահաստատում եմ՝ երբեք չեմ լքի խրամատը, որը պաշտպանում է հայկական պետականությունը:

В этот тяжёлый для нашего народа момент я подтверждаю: никогда не покину окопы, которые защищают армянскую государственность - Серж Саргсян
21/09/2022 10:06
Послание третьего президента Армении Сержа Саргсяна по случаю Дня независимости:
Единая воля армянского народа, который в этот день 1991 года сказал безусловное «ДА» независимости, за прошедшие более чем тридцать лет подверглась многочисленным и тяжёлым испытаниям.
Самым тяжёлым испытанием, однако, для нашего народа была не борьба с внешним врагом, в которой он одержал славные победы.
Жизнь показала, что, к сожалению, самое большое испытание, которое обрушилось бедой на голову нашего народа – это вытерпеть захвативших власть лживыми обещаниями правителей-капитулянтов, которые беспощадно растрачивают все обретённые на пути строительства и укрепления независимой государственности достижения и поставили будущее нашего государства и народа под серьёзнейшую опасность.
Сейчас уже больше не время для высокопарных слов: либо наш народ вновь выразит свою единую волю жить свободно и независимо, выйдя из губительного оцепенения и избавившись от антинародной, трусливой, провалившейся власти; либо поставит под удар не только государственность, но и вообще собственное существование на тысячелетиями принадлежавшей ему земле.
Сегодня более чем когда-либо независимость нуждается в защите со стороны своих преданных сынов.
В этот тяжёлый для нашего народа момент я подтверждаю: никогда не покину окопы, которые защищают армянскую государственность.