Արարատ Միրզոյանը Կոմֆորտ Էրոյին ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման շուրջ հայկական կողմի դիրքորոշումը
22/09/2022 11:16
Սեպտեմբերի 21-ին Նյու Յորքում տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հանդիպումը Միջազգային ճգնաժամային խմբի նախագահ Կոմֆորտ Էրոյի հետ:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգությանը վերաբերող մի շարք հարցերի: Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման շուրջ հայկական կողմի դիրքորոշումը:
Նախարար Միրզոյանը զրուցակցի ուշադրությունն է հրավիրել նաև ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ սանձազերծված վերջին ագրեսիային։ ՀՀ ԱԳ նախարարը նշել է, որ Ադրբեջանը փորձում է ուժի կիրառմամբ և ուժի կիրառման սպառնալիքով հասնել իր առավելապաշտական պահանջներին և նկրտումներին, ինչը տորպեդահարում է տարածաշրջանի կայունությունը և անվտանգությունը։ Ընդգծվել է միջազգային կազմակերպությունների կողմից անաչառ և հասցեական արձագանքի կարևորությունը։

Арарат Мирзоян представил Комфорт Эро позицию армянской стороны относительно урегулирования нагорно-карабахского конфликта
22/09/2022 12:34
21 сентября в Нью-Йорке состоялась встреча министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна с президентом Международной кризисной группы Комфортом Эро, сообщает пресс-служба МИД Армении.
В ходе встречи был обсужден ряд вопросов, касающихся региональной и международной безопасности. Арарат Мирзоян представил позицию армянской стороны относительно урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном, нагорно-карабахского конфликта.
Министр Мирзоян представил вниманию собеседника также недавнюю агрессию, развязанную вооруженными силами Азербайджана против суверенной территории Армении. Глава МИД РА отметил, что Азербайджан пытается добиться своих максималистских требований и устремлений путем применения силы и угрозы применения силы, что торпедирует стабильность и безопасность региона. Была подчеркнута важность беспристрастного и адресного реагирования со стороны международных организаций.