«Իշխանափոխությամբ կչեղարկվեն գործող իշխանության կողմից 2020թ. նոյեմբերի 9-ին, դրանից առաջ և հետո ձեռք բերված բոլոր բանավոր պայմանավորվածությունները և դրանցից բխող պարտավորությունները»․ Ղազինյան
22/09/2022 16:38
ԱԺ նախկին պատգամավոր Արթուր Ղազինյանը թվարկել է, թե ինչ հնարավորություններ կարող է ստանալ Հայաստանը՝ իշխանափոխության դեպքում։
«Ի՞նչ կփոխի իշխանափոխությունը Հայաստանում։
Այս հարցը, թերևս, ամենահաճախ հնչող հարցն է վերջին երկու տարիների ընթացքում. մարդիկ փորձում են հասկանալ՝ կա՞ արդյոք հնարավորություն շտկել իրավիճակը և խուսափել նոր, ավելի աղետալի պատերազմից: Կարող է՞ արդյոք այս իշխանությունը ապահովել Հայկական շահի պաշտպանություն՝ ինչպես ներքին, այնպես էլ արտաքին քաղաքականության մեջ:
Եթե ոչ, ապա ի՞նչ պետք է անել. վերցնել ռազմավարական պաուզա, դադար, չստորագրել որևէ վերջնական փաստաթուղթ:
Նման իրավիճակներում պետությունները գնում են իշխանափոխության, ինչպես դա արեց Ադրբեջանը 90-ականներին և կարողացավ կասեցնել «Ադրբեջան պետության» վերջնական կազմաքանդումը, իսկ երկարաժամկետ կտրվածքով՝ լուծել իր խնդիրը:
Հայաստանում իշխանափոխությունը.
1. Կչեղարկի այս իշխանության կողմից 2020թ. նոյեմբերի 9-ին, դրանից առաջ և հետո ձեռք բերված բոլոր բանավոր պայմանավորվածությունները և դրանից բխող պարտավորությունները:
Ալիևը երեկ հստակ ասաց, որ Փաշինյանը խոստացել է միջանցք և ադրբեջանական քարտեզներով սահմանների դեմարկացիա:
2. Կլուծի ներքին պառակտվածության վիճակը, կմեղմի և կվերացնի ատելությունն ու անհանդուժողականությունը՝ հնարավորություն տալով ձևավորել համահայկական ներուժի համընդհանուր կոնսոլիդացիա։
3. Հնարավորություն կտա ձևավորել ժամանակավոր կառավարություն, որը, լինելով վերկուսակցական և տեխնոկրատ, իրավունք կունենա հրաժարվել որևէ փաստաթղթի ստորագրումից՝ հիմնվելով ժողովրդի կողմից համապատասխան մանդատի բացակայության փաստի վրա, ինչը չի կարող չընդունվել համաշխարհային ուժային կենտրոնների կողմից։
4. Ժամանակավոր կառավարությունը, ձերբազատված լինելով նախկինում ձեռք բերված պարտավորություններից, կկարողանա հստակ ձևակերպել ՀՀ ազգային և պետական շահերը և այդ շահերի տիրույթում գտնել արտաքին իրական դաշնակիցներին։
5. Իրական դաշնակիցների հետ միջնաժամկետ և երկարաժամկետ պայմանավորվածությունների հիմքի վրա իրականացնել ՀՀ զինված ուժերի վերակազմակերպման, վերազինման ու արդիականացման ծրագիր, ինչը հնարավոր է իրականացնել շատ սեղմ ժամկետներում։
6. Եվ վերջապես, հույս ու հավատ կբերի Հայկական պետականության ապագայի նկատմամբ՝ ինչպես աշխարհի բոլոր հայերի, այնպես էլ պոտենցիալ դաշնակիցների համար:
Հաջորդ հարցը, որը կառաջանա Հայ մտածող մարդու մոտ, այն է, թե իսկ Ադրբեջանը, իր պահանջները չկատարելու դեպքում, նոր պատերազմ չի՞ սկսի:
Սրա պատասխանը շատ պարզ է. Ադրբեջանն այսօր արդեն պատերազմում է Հայաստանի ու Հայ ժողովրդի դեմ, և նոր պատերազմից վախենալը ուղղակի «ջայլամություն» է:
Պատերազմից խուսափելու միակ տարբերակը իշխանափոխությունն է, ինչը կարող է զրկել Ադրբեջանին նոր պատերազմ սկսելու միջազգային թույլտվությունից՝ Հայաստանում ստեղծված նոր իրավիճակի և նոր իշխանության հետ բանակցությունների միջոցով խնդիրները կարգավորելու հնարավորությունների առկայությամբ, իսկ ժամանակավոր իշխանության դեմ, որը չի ստանձնել որևէ պարտավորություն, պատերազմ սկսելը խիստ վտանգավոր կլինի Ալիևի ռեժիմի համար:
Իշխանափոխության հնարավորությունների շարքը կարելի է թվարկել անվերջ. ամեն ինչ այնքան պարզ է, այնքան հստակ, որ ավելորդ հիմնավորումների կարիք ուղղակի չունի:
Բանաձևը մեկն է. կամ այս իշխանությունը կհեռանա, կամ Հայաստանն այլևս իշխանություն չի ունենա . . .»,- սոցցանցի իր էջում գրել է Արթուր Ղազինյանը։

Смена власти в Армении аннулирует все достигнутые этой властью 9 ноября 2020 года, до и после этого устные договоренности и вытекающие из них обязательства – Артур Казинян
22/09/2022 19:01
Бывший депутат парламента Армении Артур Казинян обратился к возможностям, которые может получить Армения в случае смены власти.
«Что изменит смена власти в Армении?
Этот вопрос, пожалуй, один из самых часто задаваемых за последние два года: люди пытаются понять, есть ли возможность исправить ситуацию и избежать новой бедственной войны? Может ли смена власти обеспечить защиту Армянского интереса, как во внутренней, так и внешней политике?
Если нет, то, что нужно делать: взять стратегическую паузу, перерыв, не подписывать какой-либо окончательный документ?
В подобных ситуациях государства идут на смену власти, как это сделали в Азербайджане в 90-х годах и смогли предотвратить окончательный демонтаж "государства Азербайджан", а в долгосрочной перспективе – решить свою задачу.
Смена власти в Армении:
1. Отменит все достигнутые этой властью 9 ноября 2020 года, до и после этого, устные договоренности и вытекающие из них обязательства.
Алиев вчера четко сказал, что Пашинян обещал коридор и демаркацию границ по азербайджанским картам.
2. Решит вопрос раскола в обществе, смягчит и устранит ненависть и нетерпимость, дав возможность всеобщей консолидации общеармянского потенциала.
3. Позволит сформировать временное правительство, которое будучи надпартийным и технократическим, будет иметь право отказаться от подписания какого-либо документа, основываясь на факте отсутствия соответствующего мандата со стороны народа, что не может быть не принято глобальными силовыми центрами.
4. Временное правительство, освободившись от достигнутых в прошлом обязательств, сможет четко сформировать национальные и государственные интересы Республики Армения и найти в рамках этих интересов реальных внешних союзников.
5. Осуществить на основе среднесрочных и долгосрочных договоренностей с реальными союзниками реорганизацию Вооруженных сил Армении, программу переоснащения и модернизации, что можно реализовать за довольно короткое время.
6. И наконец, внушит надежду и веру в будущее Армянской государственности как всем армянам в мире, так и потенциальным союзникам.
Следующий вопрос, который возникнет у думающего армянина: не начнет ли Азербайджан новую войну, если его требования не будут выполнены?
Ответ на этот вопрос ясен: Азербайджан уже сегодня ведет войну против Армении и Армянского народа, и бояться новой войны значит просто вести себя как страус.
Единственный вариант избежать войны – смена власти, что может лишить Азербайджан международного разрешения начать новую войну в условиях создавшейся в Армении новой ситуации и возможностей урегулирования проблемы путем переговоров с новыми властями. А начало войны против временной власти, которая не взяла на себя какого-либо обязательства, будет крайне опасной затеей для режима Алиева.
Возможности в случае смены власти можно перечислять бесконечно, однако все настолько очевидно, что нужды в лишних обоснованиях просто нет.
Есть одна формула: либо эта власть уйдет, либо в Армении больше не будет власти…», - написал на своей странице в Facebook Артур Казинян.