Չափազանց մտահոգված ենք. Ադրբեջանը կրկին ագրեսիվ գործողություններ է իրականացնում Հայաստանի սուվերեն տարածքի նկատմամբ. Մարկ Դեմեսմեկեր
22/09/2022 14:48
Բելգիայի Թագավորության խորհրդարանի Բելգիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Մարկ Դեմեսմեկերի գլխավորած պատվիրակությունը սեպտեմբերի 22-ին ԱԺ Հայաստան-Բելգիա բարեկամական խմբի ղեկավար Արմեն Ռուստամյանի ուղեկցությամբ  այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր:
Պատվիրակության անդամները ծաղիկներ են խոնարհել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող անմար կրակի մոտ, լռությամբ հարգել Սուրբ նահատակների հիշատակը: Հյուրերը Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում ծանոթացել են Եղեռնի մասին հավաստող փաստերին:
«Մենք փորձում ենք քրեականացնել կամ հանցանքի վերածել ցեղասպանության մերժումը»,- հայտարարել է Բելգիայի Թագավորության խորհրդարանի Բելգիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Մարկ Դեմեսմեկերը։
«Պետք է նշեմ, որ Բելգիան առաջին երկրներից է, որն ամբողջությամբ ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը, և մեր ուժերի ներածին չափով փորձում ենք բոլոր հնարավոր հարթակներում պաշտպանել այն ևս: Նշեմ նաև, որ չափազանց մտահոգված ենք ինչպես նախորդ տարիներին, այնպես էլ նախորդ շաբաթվա ընթացքում տեղի ունեցած իրադրությամբ, որովհետև, ինչպես տեսնում ենք, Ադրբեջանը կրկին ագրեսիվ գործողություններ է իրականացնում Հայաստանի սուվերեն տարածքի նկատմամբ», - նշել է նա։

Мы крайне обеспокоены: Азербайджан в очередной раз осуществляет агрессивные действия против суверенной территории Армении – Марк Демесмекер
22/09/2022 16:09
Делегация во главе с руководителем группы дружбы Бельгия-Армения Парламента Королевства Бельгия Марком Демесмекером 22 сентября в сопровождении руководителя группы дружбы НС Армения - Бельгия Армена Рустамяна посетила мемориальный комплекс в Цицернакаберде, сообщает пресс-служба парламента Армении.
Члены делегации возложили цветы к Вечному огню жертв Геноцида армян и молчанием почтили память Святых мучеников. В Музее-институте Геноцида армян гости ознакомились с достоверными фактами преступления.
«Мы пытаемся криминализировать или превратить отрицание геноцида в преступление. Должен заметить, что Бельгия является одной из первых стран, полностью признавших Геноцид армян, и мы пытаемся в меру наших возможностей защитить его также на всех возможных платформах.
Должен также отметить, что мы обеспокоены как ситуацией предыдущих лет, так и прошлой недели, поскольку видим, как Азербайджан в очередной раз осуществляет агрессивные действия против суверенной территории Армении», - отметил Марк Демесмекер.