Չենք հանդուրժելու տարածաշրջանում սահմանների որևէ փոփոխություն. Իրանի ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ
Իրանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Մոհամմադ Բաղերին հայտարարել է, որ Իրանը չի հանդուրժելու տարածաշրջանում սահմանների որևէ փոփոխություն:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ինչպես հաղորդում է իրանական IRNA գործակալությունը, Իրանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետը նշել է, որ Ադրբեջանին և Հայաստանին կոչ են անում իրենց միջև խնդիրները լուծել խաղաղ ճանապարհով՝ երկխոսության միջոցով: «Մենք հակամարտությունների և պատերազմների չենք ձգտում, սակայն չենք լռում, երբ պետք է դրանց դիմակայել», - ասել է նա:
Սեպտեմբերի 13-ին՝ ժամը 00:05-ից, Ադրբեջանի ԶՈՒ ստորաբաժանումները Գորիսի, Սոթքի և Ջերմուկի ուղղությամբ հրետանային միջոցներից, խոշոր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից սկսել են ինտենսիվ կրակ վարել հայկական դիրքերի ուղղությամբ: Հակառակորդը կիրառում էր նաև ԱԹՍ-ներ: Ավելի ուշ Ադրբեջանը հրետանային միջոցներ էր կիրառել նաև այլ ուղղություններով:
Հայկական կողմի զոհերի և անհետ կորածների թիվն այս պահի պաշտոնական տվյալներով 207 է, զոհվել է 3 քաղաքացիական անձ, վիրավորվել է 293 զինծառայող, 7 քաղաքացիական անձ, գերեվարվել է 20 զինծառայող:
Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը սեպտեմբերի 14-ին հայտնել էր, որ միջազգային հանրության ներգրավվածության շնորհիվ հաջողվել է ձեռք բերել հրադադարի պայմանավորվածություն։

Мы не потерпим каких-либо изменений границ в регионе – начальник Генштаба ВС Ирана
Начальник Генерального штаба Вооруженных сил Ирана Мохаммад Багери заявил, что Иран не потерпит никаких изменений границ в регионе.
Как передает «Арменпресс» со ссылкой на сообщение иранского агентства ИРНА, начальник Генерального штаба Вооруженных сил Ирана отметил, что они призывают Азербайджан и Армению решить проблемы мирным путем, путем диалога. «Мы не ищем конфликтов и войн, но и не молчим, когда приходится сталкиваться с ними», - заявил он.
Напомним, 13 сентября в 00:05 подразделения ВС Азербайджана начали интенсивный обстрел армянских позиций в направлении Гориса, Сотка и Джермука из артиллерии, минометов и БПЛА. Позже Азербайджан перешел к нападению и по другим направлениям.
По официальным данным, число жертв и без вести пропавших с армянской стороны достигло 207 человек, убито 3 мирных жителя, ранено 293 военнослужащих, взято в плен 7 мирных жителей и 20 военнослужащих
Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян 14 сентября заявил, что благодаря участию международного сообщества удалось достичь договоренности о прекращении огня.