Միջազգային հանրության կողմից Ադրբեջանի պատերազմական հանցագործություններն ու ռազմատենչ վարքագիծը հասցեական չդատապարտելն ու անպատիժ թողնելն ագրեսոր կողմին դարձնում են առավել սանձարձակ. Արարատ Միրզոյան
22/09/2022 12:46
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը ՄԱԿ ԳԱ 77-րդ նստաշրջանի շրջանակներում հանդիպել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) նախագահ Պետեր Մաուրերին:
Ներկայացնելով ՀՀ ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության դեմ Ադրբեջանի վերջին ագրեսիայի հետևանքները՝ նախարար Միրզոյանը նշել է, որ Ադրբեջանի հանցավոր գործողություններն ուղեկցվել են քաղաքացիական բնակչության և ենթակառուցվածքների միտումնավոր թիրախավորման դեպքերով և միջազգային ու հումանիտար իրավունքի կոպտագույն խախտումներով:
ԱԳ նախարարն առանձնահատուկ շեշտել Է հայ զինծառայողների և ռազմագերիների նկատմամբ անմարդկային վերաբերմունքի դեպքերի, այդ թվում` կին զինծառայողների նկատմամբ իրականացված խոշտանգումների և այլ ռազմական հանցագործությունների խստագույնս դատապարտման անհրաժեշտությունը: Այս համատեքստում նշվել է, որ միջազգային հանրության կողմից Ադրբեջանի պատերազմական հանցագործություններն ու ռազմատենչ վարքագիծը հասցեական չդաատապարտելն ու անպատիժ թողնելն ագրեսոր կողմին դարձնում են առավել սանձարձակ՝ ճանապարհ բացելով նոր հանցագործությունների համար:
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը բարձր է գնահատել ԿԽՄԿ գործունեությունը՝ ուղղված Ադրբեջանում գտնվող հայ ռազմագերիների և պատանդների վերադարձի, անհայտ կորածների որոնողական աշխատանքների և հումանիտար բնույթի այլ հարցերի հետ կապված խնդիրներին արձագանքմանը:

Отсутствие адресного осуждения международным сообществом военных преступлений и воинственного поведения Азербайджана и безнаказанность делает агрессора более безрассудным – Арарат Мирзоян
22/09/2022 14:09
В рамках 77-й сессии ГА ООН 21 сентября состоялась встреча министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна с президентом Международного Комитета Красного Креста (МККК) Петером Маурером, сообщает пресс-служба МИД Армении.
Представив последствия недавней агрессии Азербайджана против суверенитета и территориальной целостности Республики Армения, министр Мирзоян отметил, что преступные действия Азербайджана сопровождались случаями преднамеренного обстрела гражданского населения и инфраструктур и грубыми нарушениями международного и гуманитарного права.
Министр иностранных дел подчеркнул необходимость строгого осуждения случаев бесчеловечного обращения с армянскими военнослужащими и военнопленными, в том числе пыток и других военных преступлений в отношении женщин-военнослужащих. В этом контексте было отмечено, что отсутствие адресного осуждения международным сообществом военных преступлений и воинственного поведения Азербайджана и их безнаказанность делает агрессора более безрассудным, открывая путь новым преступлениям.
Глава внешнеполитического ведомства Армении высоко оценил деятельность МККК по реагированию на проблемы, касающиеся возвращения армянских военнопленных и заложников, находящихся в Азербайджане, проведения операций по поиску пропавших без вести и других вопросов гуманитарного характера.