Խստորեն և ուղիղ դատապարտել ադրբեջանական ռազմական ագրեսիան. Ալեն Սիմոնյանը՝ միջազգային գործընկերներին
23/09/2022 11:58
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը սեպտեմբերի 23-ին ընդունել է ՀՀ-ում Իսպանիայի Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մարկոս Գոմես Մարտինեսին:
ՀՀ ԱԺ նախագահը շնորհավորել է Մարտինեսին Հայաստանի Հանրապետությունում Իսպանիայի Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպանի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ՝ մաղթելով հետագա հաջողություններ: Շնորհավորելով Իսպանիայի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների 30-ամյակը՝ Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ հայ-իսպանական համագործակցությունը հիմնված է ոչ միայն երկու ժողովուրդների դարավոր կապերի, այլև ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ իրավունքի գերակայության հիմնարար արժեքների վրա:
Հանդիպմանը զրուցակիցները փաստել են երկկողմ փոխգործակցության ակտիվացման և փոխշահավետ համագործակցության նոր հեռանկարային ուղղությունների սահմանման կարեւորությունը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը գոհունակություն է հայտնել Հայաստանում մշտական ներկայացուցչություն բացելու՝ Իսպանիայի կառավարության որոշման կապակցությամբ:
Կողմերն անդրադարձել են սեպտեմբերի 13-ին Ադրբեջանի կողմից իրականացված ռազմական ագրեսիային և փխրուն հրադադարին: ՀՀ ԱԺ նախագահը կոչ է արել բոլոր միջազգային գործընկերներին, այդ թվում՝ Իսպանիային, խստորեն և ուղիղ դատապարտել ադրբեջանական ռազմական ագրեսիան, ՄԱԿ-ի կանոնադրությամբ ամրագրված տարածքային ամբողջականության դեմ ուժի կիրառման եւ ուժի սպառնալիքի արգելքի սկզբունքի կոպտագույն խախտումները:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Իսպանիայի դեսպանն ընդգծել է, որ Հայաստանի կենդանի և դինամիկ ժողովրդավարությունը լավ օրինակ է, ինչն էլ դրվելու է հետագա նախագծերի առանցքում:

Призываю всех международных партнеров строго и прямо осудить азербайджанскую военную агрессию – Ален Симонян
23/09/2022 14:33
Председатель Национального Собрания Ален Симонян 23 сентября принял Чрезвычайного и Полномочного посла Королевства Испания в Армении Маркоса Гомеса Мартинеса, сообщает пресс-служба парламента Армении.
Спикер НС поздравил Мартинеса с назначением на должность Чрезвычайного и Полномочного посла Королевства Испания в Армении, пожелав ему дальнейших успехов. Поздравляя с 30-летием дипломатических отношений с Испанией, Ален Симонян отметил, что армяно-испанское сотрудничество основано не только на многовековых связях двух народов, но и на фундаментальных ценностях демократии, защиты прав человека и верховенства закона.
На встрече собеседники отметили важность активизации двустороннего взаимодействия и определения новых перспективных направлений взаимовыгодного сотрудничества.
Председатель парламента выразил удовлетворение решением правительства Испании открыть постоянное представительство в Армении.
Стороны коснулись военной агрессии Азербайджана 13 сентября и достигнутого хрупкого перемирия. Спикер НС призвал всех международных партнеров, в том числе Испанию, строго и прямо осудить азербайджанскую военную агрессию, грубые нарушения принципа запрета применения силы и угрозы силой против территориальной целостности, закрепленной Устав ООН.
Посол Испании, поблагодарив за прием, подчеркнул, что динамичная демократия Армении является хорошим примером, ключевым в будущих проектах.