Ֆինլանդիան եւ Շվեդիան ՆԱՏՕ-ի անդամ կդառնան արդեն այս տարի. ԱՄՆ-ի դեսպան
Ֆինլանդիան եւ Շվեդիան ՆԱՏՕ-ի պաշտոնական անդամներ կդառնան մինչեւ այս տարվա վերջ։ Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, գրում է Politico թերթը՝ վկայակոչելով Ֆինլանդիայում ԱՄՆ-ի դեսպան Դուգլաս Հիքիին:
«Հիքին, որը երդում Է տվել ապրիլին, լավատեսություն Է հայտնել այն կապակցությամբ, որ մինչեւ տարեվերջ ՆԱՏՕ-ում կլինի 32 անդամ», - գրում Է հրատարակությունը:
Ինչպես նշում Է թերթը, ՆԱՏՕ-ի 30 անդամներից միայն երեքն են մնացել, որպեսզի վավերացնեն Ֆինլանդիայի եւ Շվեդիայի միացումը Հյուսիսատլանտյան դաշինքին:
Ըստ հրատարակության, սպասվում Է, որ Սլովակիան կանաչ լույս կտա ՆԱՏՕ-ին երկրների անդամակցությանը:
Բացի այդ, Ֆինլանդիայում ԱՄՆ-ի դեսպանը հունգարացի իր պաշտոնակիցի հետ հանդիպումից հետո կարծիք Է հայտնել, որ Հունգարիայում շուտով նույնպես կկայանա դրական քվեարկությունը: Հիքիի խոսքով՝ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը չի ցանկանա միակ չհամաձայնողը լինել, ուստի արագ կորոշի ՆԱՏՕ-ին Ֆինլանդիայի եւ Շվեդիայի անդամակցության հետ կապված հարցը:
«Ես չեմ կարծում, թե նա ցանկանում Է մենակության մեջ շատ երկար մնալ», - հրատարակությունը մեջբերում Է Հիքիի խոսքը: ՆԱՏՕ-ին Շվեդիայի եւ Ֆինլանդիայի անդամակցության համար կպահանջվի դաշինքի բոլոր 30 անդամների կողմից վավերացնել միանալու արձանագրությունը:
Հյուսիսային երկրների պլաններին որոշակի դիմադրություն Է ցուցաբերում միայն Թուրքիան:
Հունիսի 28-ին ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովում ստորագրված հուշագրում Թուրքիան, այդուհանդերձ, պաշտպանել Է հյուսիսային երկրների՝ ՆԱՏՕ-ի մեջ մտնելու հայտն այն բանից հետո, երբ դրանում հաստատվել Է Շվեդիայի եւ Ֆինլանդիայի խոստումն ահաբեկչության դեմ համատեղ պայքարի մասին, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Финляндия и Швеция станут официальными членами НАТО в этом году – посол США
Финляндия и Швеция станут официальными членами НАТО к концу этого года. Как передает «Арменпресс», об этом пишет Politico со ссылкой на посла США в Финляндии Дугласа Хики.
«Хики, который был приведен к присяге в апреле, выразил оптимизм по поводу того, что до конца года в НАТО будет 32 члена», - пишет издание.
Как отмечает газета, только трем из 30 членов НАТО осталось ратифицировать присоединение Швеции и Финляндии к Североатлантическому альянсу.
Согласно изданию, ожидается, что Словакия даст зеленый свет на вступление стран в НАТО.
Кроме того, посол США в Финляндии после встречи со своим венгерским коллегой считает, что в Венгрии скоро также состоится положительное голосование.
По мнению Хики, президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган не захочет быть единственным несогласным, поэтому быстро решит вопрос с вступлением Финляндии и Швеции в НАТО.
«Я не думаю, что он хочет быть в одиночестве слишком долго», - цитирует издание Хики.
Для вступления в НАТО Финляндии и Швеции требуется ратификация протоколов о присоединении всеми 30 членами альянса. Определенное сопротивление планам северных стран оказывает только Турция.
В подписанном 28 июня на саммите НАТО меморандуме о взаимопонимании Турция все же поддержала заявку северных стран на вступление в НАТО после того, как в нем было закреплено обещание Финляндии и Швеции о совместной борьбе с терроризмом.