Անհասցե արձագանքները պարարտ հող են նախապատրաստում նոր ադրբեջանական ագրեսիաների համար. Արարատ Միրզոյանը՝ ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղարի տեղակալին
24/09/2022 13:54
Նյու Յորքում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղարի Քաղաքական և խաղաղարարության հարցերով տեղակալ Ռոզմարի ԴիԿարլոյի հետ։
Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի սանձազերծած լայնածավալ ագրեսիայի արդյունքում ստեղծված իրավիճակը։ Նախարար Միրզոյանը անթույլատրելի է համարել Ադրբեջանի ԶՈՒ կողմից միջազգային  հումանիտար իրավունքի բազմաթիվ խախտումները և պատերազմական հանցագործությունները, շեշտելով, որ դրանք պետք է արժանանան համապատասխան գնահատականի։
ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը կարևորել է միջազգային հանրության կողմից ագրեսորի՝ հասցեական և հստակ դատապարտման անհրաժեշտությունը՝ նշելով, որ անհասցե արձագանքները պարարտ հող են նախապատրաստում նոր ադրբեջանական ագրեսիաների համար:  Այդ տեսանկյունից հայկական կողմը կարևորել է ՄԱԿ ԱԽ հրատապ նիստի ընթացքում հնչած թիրախային գնահատականները։
Մտքեր են փոխանակվել Հարավային Կովկասում կայունության հաստատման նպատակով ՄԱԿ-ի ներգրավման մեծացման հնարավոր մեխանիզմների շուրջ:
Արարատ Միրզոյանը և Ռոզմարի ԴիԿարլոն քննարկել են նաև Հայաստան-ՄԱԿ համագործակցության օրակարգին, Հայաստանում անցկացվող ժողովրդավարական բարեփոխումներին վերաբերող հարցեր։

Безадресная реакция международного сообщества готовит плодотворную почву для новых азербайджанских агрессий: Арарат Мирзоян – заместителю Генсека ООН
24/09/2022 14:14
23 сентября в Нью-Йорке состоялась встреча министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна с заместителем Генерального секретаря ООН по политическим вопросам и вопросам миростроительства Розмари Дикарло, сообщает пресс-служба МИД Армении.
Арарат Мирзоян представил ситуацию, сложившуюся в результате широкомасштабной агрессии, развязанной Азербайджаном против суверенной территории Армении. Министр Мирзоян счел недопустимыми многочисленные нарушения международного гуманитарного права и военные преступления, совершенные военными силами Азербайджана, подчеркнув, что они должны получить соответствующую оценку.
Министр иностранных дел Армении подчеркнул необходимость адресного и четкого осуждения агрессора со стороны международного сообщества, отметив, что косвенное реагирование готовит плодотворную почву для новых азербайджанских агрессий. С этой точки зрения армянская сторона подчеркнула важность целевых оценок, сделанных в ходе экстренного заседания Совета Безопасности ООН.
Состоялся обмен мнениями о возможных механизмах увеличения вовлеченности ООН в целях установления стабильности на Южном Кавказе.
Арарат Мирзоян и Розмари Дикарло также обсудили вопросы, касающиеся повестки сотрудничества Армения-ООН, демократических реформ, проводимых в Армении.