Արցախում նախատեսում են բռնազավթված տարածքներից տեղահանվածների ընտրական իրավունքի իրացումն ապահովող օրենսդրական փոփոխություններ
26/09/2022 12:51
Արցախի Ազգային ժողովի պետաիրավական  հարցերի մշտական հանձնաժողովը նիստ է հրավիրել։ Օրակարգում ««Արցախի Հանրապետության բռնազավթված տարածքների մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագծի քննարկման հարցն էր։
Օրինագիծը ներկայացրել է Արցախի արդարադատության նախարար Ժիրայր Միրզոյանը։
Նախագծով նախատեսվում է բռնազավթված տարածքների Արցախի Հանրապետության քաղաքացիների ընտրական իրավունքի իրականացման կիրառումն ապահովող օրենսդրական փոփոխությունները կատարել մինչև 2023 թվականի փետրվարի 1-ը:
Նախարարի փոխանցմամբ՝ օրենքի նախագծի անհրաժեշտությունը առաջացել է բռնազավթված տարածքներից տեղահանված Արցախի Հանրապետության քաղաքացիների ընտրություններին և հանրաքվեներին մասնակցության  համար արդյունավետ և գործուն մեխանիզմներ մշակելու համար ավելի խորը և բազմակողմանի ուսումնասիրություններ անցկացնելու նպատակով ։
Պատգամավորների հարցերին  նախարարը տվել է պարզաբանումներ։ Օրինագծի վերաբերյալ առաջարկությունները քննարկման կդրվեն։

В Арцахе предусматривается законодательные изменения, обеспечивающие реализацию избирательного права переселенных из оккупированных территорий граждан
26/09/2022 16:53
Сегодня, 26 сентября состоялось заседание постоянной комиссии Национального собрания Республики Арцах по государственно-правовым вопросам, которое вел председатель комиссии Севак Агаджанян.
В повестке заседания было обсуждение законопроекта «О внесении изменения в закон "Об оккупированных территориях Республики Арцах"».
Законопроект представил министр юстиции Жирайр Мирзоян.
Согласно законопроекту, предусматривается до 1-го февраля 2023 года внести законодательные изменения, обеспечивающие применение реализации избирательного права граждан Республики Арцах из оккупированных территорий.
По сообщению министра, необходимость в принятии законопроекта возникла ввиду проведения более глубоких и всесторонних исследований с целью разработки эффективных механизмов для участия граждан Республики Арцах, переселенных из оккупированных территорий, в выборах и референдумах.
Министр дал соответствующие пояснения по вопросам депутатам. Предложения относительно законопроекта будут вынесены на обсуждение.
Профильная комиссия тремя голосами «за» вынесла положительное заключение по законопроекту, и он будет внесен в повестку очередного заседания парламента.