Հակոբ Արշակյանը մասնակցել է Ճապոնիայի նախկին վարչապետ Շինձո Աբեի պետական հուղարկավորության արարողությանը
27/09/2022 16:27
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը սեպտեմբերի 27-ին մասնակցել է Ճապոնիայի նախկին վարչապետ Շինձո Աբեի պետական հուղարկավորության արարողությանը:
Արարողության շրջանակում Հակոբ Արշակյանը ցավակցություն է հայտնել Ճապոնիայի վարչապետ Ֆումիո Կիշիդային, ԱԳ նախարար Յոշիմասա Հայաշիին, կառավարության գլխավոր քարտուղար Հիրոկազու Մացունոյին եւ Շինձո Աբեի այրի Ակիե Աբեին:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը եւ Ճապոնիայի վարչապետ Ֆումիո Կիշիդան  կարճատեւ զրույցի ընթացքում մտքեր են փոխանակել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի շուրջ:
Շինձո Աբեի հուղարկավորության արարողությանը մասնակցել են 100-ից ավելի երկրներից ժամանած  պետական բարձրաստիճան պատվիրակություններ:

Акоп Аршакян принял участие в церемонии государственных похорон бывшего премьер-министра Японии Синдзо Абэ
27/09/2022 18:20
Вице-спикер Национального Собрания Акоп Аршакян 27 сентября принял участие в церемонии государственных похорон бывшего премьер-министра Японии Синдзо Абэ, сообщает пресс-служба парламента Армении.
В рамках церемонии Акоп Аршакян выразил соболезнования премьер-министру Японии Фумио Кисиде, министру иностранных дел Йошимасе Аяши, генеральному секретарю правительства Хироказу Мацуно и вдове Синдзо Абэ Акиэ Абэ.
В ходе краткой беседы вице-спикер парламента и премьер-министр Японии Фумио Кисида обменялись мнениями по вопросам, представляющим взаимный интерес.
В церемонии похорон Синдзо Абэ приняли участие высокие государственные делегации из более чем 100 стран мира.