Ակնկալում ենք, որ մեր ֆրանսիացի գործընկերները կշարունակեն ջանքեր գործադրել հայ ռազմագերիներին օր առաջ վերադարձնելու հարցում. Ալեն Սիմոնյան
27/09/2022 13:16
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը սեպտեմբերի 27-ին ընդունել է Ֆրանսիայի Սենատի Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Ժիլբեր-Լյուկ Դըվինազի գլխավորած պատվիրակությանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահն ընդգծել է, որ մեր երկիրը բարձր է գնահատում Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի պաշտոնական դիրքորոշումը` ադրբեջանական ագրեսիայի դատապարտման, Հայաստանի տարածքային ամբողջականության պահպանման եւ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստ հրավիրելու նախաձեռնության հարցերում: Նա շնորհակալություն է հայտնել ֆրանսիացի գործընկերներին ադրբեջանական ագրեսիայից հետո համերաշխության այցի համար:
Հանդիպմանը քննարկվել է ՀՀ ինքնիշխան տարածքից ադրբեջանական զինված ուժերի անհապաղ դուրսբերման հարցը: Կողմերը համակարծիք են եղել, որ ուժի կամ ուժի սպառնալիքի կիրառումն անընդունելի են, իսկ հետագա էսկալացիաների կանխարգելման նպատակով պետք է ներդրվեն միջազգային մեխանիզմներ:
«Ակնկալում ենք, որ մեր ֆրանսիացի գործընկերները կշարունակեն ջանքեր գործադրել հայ ռազմագերիներին օր առաջ վերադարձնելու, Արցախի` ադրբեջանական վերահսկողության տակ հայտնված տարածքներում հայկական պատմամշակութային եւ կրոնական ժառանգության համակարգված ոչնչացման դադարեցման ուղղությամբ»,- անդրադառնալով հետպատերազմյան Արցախին` հանդիպումը եզրափակել է ՀՀ ԱԺ նախագահը:

Ожидаем, что наши французские партнеры продолжат прилагать усилия для скорейшего возвращения армянских военнопленных – Ален Симонян
27/09/2022 13:16
Председатель Национального Собрания Ален Симонян 27 сентября принял делегацию во главе с руководителем группы дружбы Франция-Армения французского Сената Жильбером-Люком Девиназом, сообщает пресс-служба парламента Армении.
Спикер парламента подчеркнул, что Армения высоко ценит официальную позицию президента Франции Эммануэля Макрона в осуждении азербайджанской агрессии, территориальной целостности РА и инициативы созыва Совета Безопасности ООН. Он поблагодарил французских коллег за визит солидарности после азербайджанской агрессии.
На встрече обсуждался вопрос немедленного вывода азербайджанских вооруженных сил с суверенной территории Армении. Стороны согласились, что применение силы или угрозы силы неприемлемо, должны быть задействованы международные механизмы для предупреждения дальнейших эскалаций.
«Ожидаем, что наши французские партнеры продолжат прилагать усилия для скорейшего возвращения армянских военнопленных, прекращения скоординированного уничтожения историко-культурного и религиозного наследия на оказавшихся под азербайджанским контролем территориях Арцаха», - в завершение встречи подчеркнул председатель НС, коснувшись послевоенного положения в Нагорном Карабахе.