Առաջիկայում խնամքի նպաստ կնշանակվի ՀՀ-ում բնակության վայրի հասցեով հաշվառում ունեցող և մինչև 2 տարեկան երեխա խնամող ծնողին` անկախ հաշվառման վայրից և վարձու աշխատող լինելու հանգամանքից
27/09/2022 15:01
Ըստ ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Դավիթ Խաչատրյանի` առաջարկվում է խնամքի նպաստ նշանակել ՀՀ-ում բնակության վայրի հասցեով հաշվառում ունեցող եւ մինչեւ երկու տարեկան երեխա խնամող ծնողին` անկախ հաշվառման վայրից եւ վարձու աշխատող լինելու հանգամանքից:
Կառավարության հեղինակած ««Պետական նպաստների մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծն առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի սեպտեմբերի 27-ի նիստում:
Օրենքի գործողությունը տարածվելու է այն դեպքերի վրա, երբ երեխան ծնվել է 2023 թ. հունվարի 1-ին կամ դրանից հետո: Ընդ որում, վարձու աշխատողների եւ գյուղաբնակ ծնողի համար գործող օրենսդրական կարգավորումները գործելու են, եթե երեխան ծնվել է մինչեւ 2023 թ. հունվարի 1-ը, իսկ գյուղաբանկ ծնողի դեպքում` նաեւ եթե դիմումը ներկայացվել է մինչեւ 2023 թ. դեկտեմբերի 31-ը:
Պահպանելով գործող կարգավորումներով սահմանված խնամքի նպաստի իրավունք տվող հիմանական պայմանները եւ ժամկետները` նախագծով նաեւ առաջարկվում է վերանայել խնամքի նպաստի իրավունքի իրացման մյուս պայմանները` դրանք չփոխկապակցելով աշխատանքից ազատվելու կամ բնակության վայրը փոխելու հետ:
Օրենսդրական նախաձեռնությունը բխում է Կառավարության ծրագրից եւ միտված է ծնելիության կայուն աճ ապահովելուն:
ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Դավիթ Խաչատրյանի հավաստմամբ` գյուղաբնակ եւ քաղաքաբնակ բոլոր ծնողները կստանան այս նպաստը:
Փոխնախարարը նաեւ նշել է, որ գրավոր առաջարկներ չեն ներկայացվել, իսկ բանավոր առաջարկները կքննարկվեն համատեղ:

В постоянной комиссии по труду и социальным вопросам обсужден проект поправок в закон «О государственных пособиях»
27/09/2022 17:28
В постоянной комиссии по труду и социальным вопросам обсужден проект поправок в закон «О государственных пособиях».
Пособие по уходу будет назначаться родителю по адресу регистрации местожительства в Армении и осуществляющему уход за ребенком до 2 лет, независимо от места регистрации и положения наемного работника, заявил сегодня заместитель министра труда и социальных вопросов Давид Хачатряна на заседании постоянной комиссии по труду и социальным вопросам.
Отметим, что сегодня на заседании постоянной комиссии по труду и социальным вопросам в первом чтении обсужден предложенный правительством проект о внесении изменений и дополнений в закон «О государственных пособиях».
Закон будет применяться к случаям, когда ребенок родился 1 января 2023 г. или позднее. Причем правовые нормы, применимые к наемным работникам и сельским жителям, будут применяться, если ребенок родился до 1 января 2023 г., а в случае с сельским жителем также если заявление подано до 31 декабря 2023 г.
При сохранении основных условий и сроков предоставления права на пособие по уходу, определенных действующим законодательством, проект также предлагает пересмотреть иные условия реализации права на пособие по уходу, не увязывая их с увольнением или сменой места жительства.
Законодательная инициатива исходит из программы правительства и направлена на обеспечение стабильного роста рождаемости.
По словам Давида Хачатряна, данное пособие получат все сельские и городские родители.
Замминистра также отметил, что письменных предложений не поступало, а устные будут обсуждаться совместно.