Կապիտուլյացիայի համար կոնսոլիդացիայի կարիք չկա. Քոչարյան (Տեսանյութ)
Վերջին իրադարձությունները ցույց տվեցին, որ վիճակը Հայաստանում պայթյունավտանգ է. մի կողմից կա պարտադրանք՝ որոշում կայացնելու, մյուս կողմից կա վտանգ, որ այդ որոշումը կարող է ներսից պայթեցնել իրավիճակը, խոսելով Հայաստանի ներքաղաքական իրավիճակի մասին՝ հայտարարեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը։
«Միգուցե սա է այն գործոնը, որը կիսակախ վիճակում է թողել սպասվելիք որոշումները», - ասաց Քոչարյանը։
Նրա գնահատմամբ՝ Հայաստանի դերակատարությունը տարածաշրջանում շեշտակի նվազել է. «Մենք՝ ինքներս հասցրել ենք «պլենտուսի» մակարդակի»։
Ռ. Քոչարյանը կրկնեց ավելի վաղ արած հայտարարությունը, այն է՝ մենք բանակցությունների վրա ենք, և ոչ թե այդ սեղանի շուրջ։
«Չի կարելի պետությանը մուրացկան սարքել, եթե ուզում ենք, որ մեր պետականության նկատմամբ հարգանք լինի», - նշեց նա։
Անդրադառնալով կոնսոլիդացիայի մասին կոչերին՝ Ռոբերտ Քոչարյանն ասաց.
«Մտքեր են հնչեցնում, թե միավորվենք, որ օգնենք ծանր որոշում կայացնելու համար։ Կոնսոլիդացիան իրականացնում են ժողովրդին հաղթանակի մղելու համար։ Կապիտուլյացիայի համար կոնսոլիդացիայի կարիք չկա, հակառակը՝ դեկոնսոլիդացիա է պետք»։

Консолидация не нужна для капитуляции – Роберт Кочарян
Последние события показали, что ситуация в Армении – взрывоопасна: с одной стороны принуждается требование принять решения, с другой стороны – есть опасность, что эти решения могут взорвать ситуацию в стране, заявил сегодня на пресс-конференции второй президент Армении Роберт Кочарян, касаясь внутриполитической ситуации.
«Возможно, это тот фактор, который оставил в подвешенном состоянии ожидающиеся решения», - сказал Кочарян.
По его оценке, роль Армении в регионе крайне сократилась. «Мы сами довели ее до уровня плинтуса»,  - отметил он.
Роберт Кочарян повторил озвученное им ранее заявление, в частности о том, что мы находимся на столе переговоров, а не вокруг него.
«Нельзя превращать страну в попрошайку, если мы хотим, чтобы к нашей государственности проявляли уважение», - отметил он.
Обратившись к призывам о консолидации, Роберт Кочарян сказал:
«Звучат мысли о том, что нужно объединиться, чтобы помочь принять сложные решения. Консолидация проводится, чтобы вести народ к победе. Для капитуляции консолидация не нужна, наоборот, нужна деконсолидация».