Ռուսաստանն ամեն ինչ անում է ու անելու է, որ բախում չլինի Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև. Ռոբերտ Քոչարյան
28/09/2022 11:58
Ռուսաստանն ամեն ինչ անում է ու անելու է, որ բախում չլինի Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև. այս տեսակետն ունի ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը։
«Ռուսաստանն այսօր ունի դաշնակցային հարաբերություններ նաև Ադրբեջանի հետ ու մտածել, որ Ռուսաստանը կարող է ռազմական գործողություներ սկսել Ադրբեջանի դեմ, ուղղակի անհեթեթություն է, չի լինելու նման բան», - մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց նա։
Ըստ նրա՝ հակառուսական տրամադրությունների «պուլտը» Ալիևի ձեռքում է ու երբ ուզի՝ կմիացնի։
Երկրորդ նախագահը կարծում է, որ, բացի Հայաստանից, Սյունիքը կարևոր է նաև Իրանի համար։
«Առնվազն մի երկու զորավարժություն պետք է անեինք Իրանի հետ Սյունիքում, որոշ պայմանագրային բազա պետք է լիներ Իրանի հետ այս ընթացքում ու այդ ամենն ամենից մեծ զսպող հանգամանքը կլիներ Ադրբեջանի համար, որովհետև Իրանն այն պետությունը չէ, որին ինչ-որ տեղից մատ թափ տալով՝ կարելի է կանգնեցնել», - ընդգծեց Քոչարյանը։

Россия делает и будет делать все возможное, чтобы между Арменией и Азербайджаном не было столкновения – Роберт Кочарян
28/09/2022 12:53
Россия делает и будет делать все возможное, чтобы избежать столкновения между Арменией и Азербайджаном, такое мнение высказал второй президент Армении Роберт Кочарян.
«У России сегодня есть союзнические отношения также с Азербайджаном и думать, что Россия может начать военные действия против Азербайджана, просто нелепо, такого не будет», - заявил Роберт Кочарян сегодня на пресс-конференции.
По его словам, «пульт» антироссийских настроений в руках Азербайджана и он может включить его, когда захочет.
Второй президент считает, что кроме Армении, Сюник важен также для Ирана.
«Мы должны были провести в Сюнике как минимум два военных учения с Ираном, за этот период с Ираном должна была быть создана определенная договорная база. Это  стало бы самым большим сдерживающим обстоятельством для Азербайджана, поскольку Иран не то государство, которое можно остановить, грозя пальцем откуда-то», - подчеркнул Роберт Кочарян.