«Պետք է շարունակել ամենօրյա աշխատանքով հասարակության մեջ արթուն պահել պայքարի ոգին». Սերժ Սարգսյան
«Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի հրավերով Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության նախկին նախագահների հանդիպումից հետո ՀՀ երրորդ նախագահից հրապարակային արձագանք ակնկալող լրատվամիջոցների հարցումների կապակցությամբ հայտնում ենք.
Աշխարհաքաղաքական և տարածաշրջանային այս իրավիճակում Հայաստանի և Արցախի Հանրապետությունների շուրջ ստեղծված վտանգների, լրջագույն մարտահրավերների ու սպառնալիքների, ինչպես նաև դրանցից հնարավոր ելքերի վերաբերյալ ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի դիրքորոշումը արտահայտված է նրա հարցազրույցներում, ուղերձներում, նախագահի գլխավորած քաղաքական ուժի՝ իրավիճակին համահունչ արվող հայտարարություններում:
Նախագահ Սարգսյանն այն կարծիքին է, որ այս փուլում Վեհափառ Հայրապետի մոտ, ում հետ ՀՀ երրորդ նախագահը պարբերաբար հանդիպում է, նախկին նախագահների մասնակցությամբ քննարկումները հնարավորություն են տալիս ստեղծված ծանրագույն վիճակից ելքերը համակողմանի քննարկելու և մեր պետությանն ու ժողովրդին իրատեսական, կշռադատված լուծումներ առաջարկելու:
Սրան զուգահեռ, առողջ դատող քաղաքական ուժերը, հասարակական, քաղաքական միավորումները պետք է շարունակեն ամենօրյա աշխատանքով հասարակության մեջ արթուն պահել պայքարի ոգին:
Նախագահ Սարգսյանը գոհունակությամբ փաստում է, որ իր երկու գործընկերների՝ ՀՀ առաջին և երկրորդ նախագահների հանրային վերջին ելույթները, այնուհանդերձ, մի կողմից` հանրային դիսկուրսը ակտիվ են պահում, մյուս կողմից՝ բաց են պահում դուռը հետագա հանդիպումների և քննարկումների համար»:

«Нужно продолжать ежедневной работой поддерживать дух борьбы в обществе» – Серж Саргсян
«В связи с запросами средств массовой информации, ожидающими публичной реакции третьего президента Армении после встречи бывших президентов Республики Армения и Республики Арцах в Первопрестольном Святом Эчмиадзине по приглашению Католикоса Всех Армян, сообщаем:
Позиция третьего президента Армении Сержа Саргсяна относительно опасностей, серьезнейших вызовов и угроз вокруг Армении и Республики Арцах, создавшихся в этой геополитической и региональной ситуации, а также возможных выходов из нее выражена в его интервью, посланиях, в заявлениях возглавляемой президентом политической силы в соответствии с ситуацией.
Президент Саргсян придерживается того мнения, что на данном этапе обсуждения с участием бывших президентов у Верховного Патриарха, с которым периодически встречается третий президент Армении, дают возможность всесторонне обсудить пути выхода из сложившейся тяжелейшей ситуации и предложить нашему государству и народу реалистичные, взвешенные решения.
Параллельно с этим, здравомыслящие политические силы, общественные и политические объединения должны продолжать ежедневной работой поддерживать дух борьбы в обществе.
Президент Саргсян с удовлетворением констатирует, что последние выступления двух его коллег – первого и второго президентов, с одной стороны, способствуют активности общественного дискурса, с другой – оставляют открытой дверь для дальнейших встреч и обсуждений».