«Անում ենք ամեն ինչ՝ թույլ չտալու ուժի կիրառումը, ապահովելու բանակցությունների շարունակականությունը»․ Լին Թրեյսին Սյունիք է այցելել
28/09/2022 17:11
Սեպտեմբերի 27-ին Սյունիքի մարզպետ Ռոբերտ Ղուկասյանն ընդունել է ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Լին Թրեյսիին, տեղեկացնում են Սյունիքի մարզպետարանից։
Լին Թրեյսիի հետ Սյունիք են այցելել նաեւ դեսպանության տնտեսական եւ քաղաքական բաժնի ղեկավարի տեղակալ Քիմ Զապֆելը, ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Ջոն Ալելոն, գրասենյակի ծրագրերի համակարգող Հայկանուշ Բագրատունյանը։
Սյունիքի մարզպետը շնորհակալություն է հայտնել դեսպանին՝ այցի ու հատկապես սեպտեմբերի 27-ին Սյունիքում գտնվելու համար։
Դեսպանը, հիշատակելով, որ լրանում է 44-օրյա պատերազմի 2-րդ տարելիցը, իր հարգանքն է փոխանցել զոհերի հիշատակին ու ցավակցությունը նրանց ընտանիքներին՝ փաստելով, որ, ցավոք, երիտասարդ տղաների կյանքեր խլեց նաեւ վերջին օրերի պատերազմը․․․
Ռոբերտ Ղուկասյանը, ներկայացնելով սեպտեմբերի 13-ին Ադրբեջանի կողմից Սյունիք ներխուժման մանրամասները, նշել է․ «Մեզ համար շատ կարեւոր է, որ այս ծանր ժամանակահատվածում մեր կողքին եք։ Տեղյակ ենք, տիկին դեսպան, թե՛ Ձեր, թե՛ ԱՄՆ դիրքորոշման մասին այս ամենի վերաբերյալ, որի համար շնորհակալ ենք։ Բայց վերջին երկօրյա պատերազմը, որ տեղի ունեցավ ՀՀ սուվերեն տարածքում, ցույց տվեց, որ թշնամին ոտնահարում է ոչ միայն մեկ այլ պետության ու մարդու հիմնարար բոլոր իրավունքները, այլեւ հումանիտար տարրերը ու նույնիսկ շտապօգնության մեքենաներն էր թիրախավորում։ Մարդիկ այստեղ չեն ուզում լքել իրենց բնակավայրերը, ինչը մեծացնում է խաղաղ բնակչության հանդեպ ռազմական գործողությունների ռիսկը։ Այս ամենը պետք է խիստ գնահատականի արժանանա միջազգային հանրության կողմից, ուստի եւս մեկ անգամ բոլորից խնդրում ենք ուշադրություն՝ թշնամու վերջին գործողությունների նկատմամբ եւ հստակ ճնշումներ՝ դրանց կրկնությունը կանխելու համար»։
Դեսպան Թրեյսին ասել է, որ հակամարտությունը գտնվում է Միացյալ Նահանգների ուշադրության կենտրոնում՝ «նույնիսկ այն պարագայում, երբ ավելի լայն տարածաշրջանում կան զուգահեռ ընթացող հակամարտություններ»։
«Ու մենք ամենաբարձր մակարդակներում, նաեւ դիվանագիտական խողովակներով անում ենք ամեն ինչ՝ թույլ չտալու ուժի կիրառումը, ապահովելու բանակցությունների շարունակականությունը եւ ունենալու խնդրի այնպիսի կարգավորման հեռանկար, որը երկարաժամկետ ու կայուն խաղաղություն կբերի»,- ասել է Լին Թրեյսին։
Նա նշել է, որ գիտակցում է, թե որքան դժվար է հիմա Սյունիքի, նաեւ մյուս սահմանամերձ մարզերի բնակիչների համար՝ անվտանգության զգացում ունենալ։ Այդ պատճառով էլ մարզ է այցելել գործընկերների հետ՝ տեղում հասկանալու, թե ինչ է կատարվում ու ինչով կարող են օգնել։
Ռոբերտ Ղուկասյանը հյուրերի հետ մարզի շուրջ տեղի ունեցող իրադարձությունների համատեքստում առաջ եկած մի շարք խնդիրներ է քննարկել, նաեւ շնորհակալություն հայտնել ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալությանը՝ մինչ այժմ իրականացրած աշխատանքի համար՝ նշելով, որ շարունակվող համագործակցությամբ իրականացվելիք ծրագրերը, զարգացումից զատ, պետք է ուղղված լինեն դժվարին իրավիճակներին դիմակայելուն։
Լին Թրեյսին ավարտում է իր դիվանագիտական առաքելությունը Հայաստանում, ուստի հանդիպման ավարտին նա նշել է․ «Իրավիճակը Սյունիքում, առհասարակ Հայաստանում միշտ իմ մտքում կլինի, եւ եթե կա բան, որը կարող եմ անել ու օգնել այստեղ խաղաղության հաստատմանը, ապագայում եւս կանեմ, անկախ նրանից, թե որտեղ եմ»։

«Мы делаем все, чтобы не допустить применения силы, обеспечить продолжительность переговоров» – Линн Трейси посетила Сюник
28/09/2022 18:41
Губернатор Сюникской области Роберт Гукасян 27 сентября принял Чрезвычайного и Полномочного посла США в Армении Линн Трейси, сообщает администрация Сюника.
Вместе с Линн Трейси Сюник посетили также заместитель руководителя политического и экономического отдела посольства США в Армении Кимберли, директор Армянского офиса Агентства международного развития США (USAID) Джон Алело, координатор программ офиса Айкануш Багратунян.
Губернатор Сюника поблагодарил посла за визит и особенно нахождение в Сюнике 27 сентября.
Роберт Гукаясн, представив подробности вторжения ВС Азербайджана 13 сентября в Сюник, отметил: «Для нас очень важно, что в этот тяжелый период вы находитесь рядом с нами. Госпожа посол, мы знаем как о Вашей позиции, так и о позиции США по поводу всего этого, и очень благодарны вам. Однако последняя трехдневная война, которая произошла на суверенной территории Армении, продемонстрировала, что враг нарушает не только все фундаментальные права человека и другого государства, но и гуманитарные нормы, обстреливая даже машины скорой помощи. Люди не хотят покидать свои населенные пункты, что увеличивает риск военных действий против мирного населения. Все это должно удостоиться строгой оценки международного сообщества, посему я еще раз прошу всех обратить внимание на последние действия врага и оказать конкретное давление для предотвращения их повторения».
Посол Трейси заявила, что конфликт находится в центре внимания США, «даже в тех условиях, когда в более обширном регионе есть параллельно протекающие конфликты».
«И мы на самом высоком уровне, также по дипломатическим каналам делаем все, чтобы не допустить применения силы, обеспечить продолжительность переговоров и достичь такой перспективы урегулирования, которая принесет долгосрочный и стабильный мир», - сказала Линн Трейси.
Она отметила, что понимает, как трудно сейчас жителям Сюника и других приграничных населенных пунктов страны чувствовать себя в безопасности. Именно по этой причине она и посетила Сюник, чтобы на месте понять, что происходит, и чем они могут помочь.
«Ситуация в Сюнике и в Армении в целом, всегда будет в моих мыслях, и если есть что-то, что я могу сделать и помочь установлению здесь мира, я сделаю, независимо от того, где я нахожусь», - сказала посол США.
Отметим, что Линн Трейси завершает свою дипломатическую миссию в Армении, она  возглавит дипломатическую миссию США в России.