ՄԱԿ-ում վարչապետի ելույթը խաղաղության դարաշրջանի հոգեհանգստի ելույթ էր. Ռոբերտ Քոչարյան
Գտնվում ենք խորը անվտանգային ճգնաժամի մեջ, երբ իշխանությունն ի վիճակի չէ պաշտպանել երկրի տարածքային ամբողջականությունը, լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը։
«Չեն կարողանում նաև ներգրավվել մեր գործընկեներին՝ պայմանագրերով սահմանված պարտավորությունները կատարելու համար։
Իշխանությունը տարվել է ուտոպիստական խաղաղության դարաշրջան բացելու թեզով և այդ թեզի ներքո ուղղակի անտեսել է անվտանգության բազմաթիվ հարցեր։ Սա հերթական ձախողումն է ընտրած կուրսի», - հայտարարեց Քոչարյանը։
Նա նշեց, որ վերջին իրադարձությունների ներքո Բաքվի և Անկարայի դերը շեշտակի աճել է։
Երկրորդ նախագահի խոսքով՝ Թուրքիայի և Ադրբեջանի վրա ազդելու լծակները ևս նվազել են, չափազանց սահմանափակ են Ռուսաստանի և ՀԱՊԿ-ի կողմից։
«Այս իրավիճակում անտեսել անվտանգային հարցերը սեփական ուժերի շրջանակներում, ուղղակի հանցավոր անգործություն է։ ՄԱԿ-ում վարչապետի ելույթը խաղաղության դարաշրջանի հոգեհանգստի ելույթ էր։
Իրականում իր բովանդակությամբ սա նշանակում էր, որ այդպիսի սպասելիքներ չկան, «պանիխիդայի» ժամանակ հանգուցյալին ոչ-ոք առողջություն չի ցանկանում, ուղղակի պետք է այդ էջը փակել և բացել նոր էջ՝ այլ հիմքերի վրա հենված», - հայտարարեց Քոչարյանը։

Выступление премьер-министра в ООН было траурной речью на панихиде по эпохе мира – Роберт Кочарян
Мы находимся в глубоком кризисе безопасности, когда власти не в состоянии защитить территориальную целостность страны, заявил сегодня на пресс-конференции второй президент Армении Роберт Кочарян.
«Не могут также вовлечь наших партнеров для выполнения взятых по договору обязательств.
Власти увлечены утопическим тезисом открытия эпохи мира и в рамках этого тезиса просто игнорируют многочисленные проблемы безопасности. Это очередной провал избранного курса», - заявил Кочарян.
Он отметил, что в контексте последних событий роль Баку и Анкары вдвойне возросла.
По словам второго президента, рычаги влияния на Турцию и Азербайджан тоже уменьшились, чрезвычайно ограничены со стороны России и ОДКБ.
«В этой ситуации игнорировать вопросы безопасности в рамках собственных сил, просто преступное бездействие. Выступление премьер-министра в ООН было просто траурной речью на панихиде по эпохе мира.
В действительности, по своему содержанию, это означало, что таких надежд нет, во время панихиды никто не желает покойнику здоровья, эту страницу просто нужно закрыть и открыть новую страницу – основанную на новых реалиях», - заявил Роберт Кочарян.