Հայաստանի Հանրապետությունը մեր տունն է, և մենք այն պաշտպանելու ենք․ Չգիտեմ՝ ով է մեզ հետ, բայց մենք պաշտպանելու ենք․ ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետի տեղակալ
29/09/2022 19:20
Հայաստանում հավատարմագրված դեսպանների և լրագրողների հետ հանդիպմանը ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետի տեղակալ Առաքել Մարտիկյանն արձագանքեց իշխանության ներկայացուցիչների այն հայտարարություններին, որ Ադրբեջանի ուժերն ու զինտեխնիկան, որոնք կուտակված են Նախիջևանի հատվածում, մեծաքանակ են, ուստի առկա է հերթական պատերազմի վտանգը։
ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետի տեղակալը հաստատեց՝ այո, թշնամու ուժերը մեծաքանակ են, սակայն այլ տարբերակ, քան իրենց տունը՝ հայրենիքը պաշտպանելը, Հայաստանի զինված ուժերը չունեն։
Առաքել Մարտիկյանը նաև պատմական կարճ ակնարկ արեց՝ հիշեցնելով՝ փոքրաթիվ բնակչություն ունեցող Հայաստանն իր պատմության ընթացքում շատ է բախվել թշնամու մեծաքանակ ուժերի հետ, սակայն հայրենիքը պաշտպանել է և պաշտպանելու է։
«Վերջին 1 000 տարում ուրիշ տարբերակ եղե՞լ է։ Հայաստանի Հանրապետությունը մեր տունն է, և մենք այն պաշտպանելու ենք։ Չգիտեմ՝ ով է մեզ հետ, բայց մենք պաշտպանելու ենք»,- ասաց Առաքել Մարտիկյանը։
ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետի տեղակալը հավելեց՝ Ադրբեջանի ուժերն այսօր միայն այդ մի հատվածում չեն, իսկ  թվաքանակով մի քանի անգամ շատ են եղել նաև 90-ականներին։
«Իսկ եթե ինչ-որ մեկին թվում է, թե մենք պետք է 2020 թվականի դեպքերից թևաթափ լինենք, խուճապի մատնվենք և մեր պարտականությունները չկատարենք, ես ձեզ հավաստիացնում եմ, որ ոչ։ Մենք մեր խնդիրը կատարելու ենք։
Ինչ վերաբերում է պատերազմին, այո, մենք սպասում ենք՝ ամեն օր։ Ու կապ չունի՝ իրենք շատ են, թե քիչ։ Իրենք միշտ էլ շատ են եղել, բայց դա բան չի որոշել»,- ասաց Առաքել Մարտիկյանը։

Республика Армения – наш дом и мы защитим его: замначальника ГШ ВС Армении
Сегодня в ходе встречи с аккредитованными в Армении иностранными послами и журналистами заместитель начальника Генштаба ВС Армении, генерал-майор Аракел Мартикян обратился к заявлениям представителей власти о том, что Азербайджан сосредоточил войска и военную технику на нахичеванском участке границы и готовится к новому нападению на Армению․
Заместитель начальника ГШ ВС подтвердил, что да, враг накопил крупные силы на границе, но у Вооруженных сил Армении нет другого варианта, чем защита своей Родины.
Аракел Мовсисян напомнил о том, что за всю свою историю, Армения со своим малочисленным населением, неоднократно сталкивалась с крупными силами врага, однако всегда защищала, и будет защищать Родину.
«Разве в течение последних 1000 лет был другой вариант? Республика Армения – наш дом и мы защитим его. Не знаю, кто с нами, но мы будем защищать», - сказал Аракел Мартикян.
Заместитель начальника ГШ ВС добавил, что войска Азербайджана находятся сегодня не только на этом участке, а по численности они были в несколько раз больше и в 90-х годах.
«А если кому-то кажется, что мы должны впасть в отчаяние после войны 2020 года, поддаваться панике и не выполнять свои обязанности, то заверяю вас, что это не так. Мы выполним свою задачу.
Что касается войны, то да, мы ждем ее, каждый день. И не имеет значения, их много или мало. Их всегда было много, но это ничего не решало», - сказал Аракел Мартикян.