Կառավարության պարտքի մակարդակը ՀՆԱ-ի նկատմամբ զգալիորեն նվազել է. Նախարար
Նախատեսվում է, որ այս տարի կառավարության պարտքը ՀՆԱ-ի նկատմամբ 53 տոկոսից ցածր կլինի՝ 2021-ի 60.3 տոկոսի համեմատությամբ, իսկ 2023-ի համար պետությունը նախատեսում է պարտքային միջոցների ներգրավումն իրականացնել այնպես, որ տարեվերջին կառավարության պարտքի հանրագումարը գտնվի ՀՆԱ-ի 50 տոկոսի սահմաններում: Կառավարության նիստում այս մասին հայտնեց ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը։
«Եթե 2021 թվականի արդյունքներով կառավարության պարտքը ՀՆԱ-ի նկատմամբ կազմում էր 60.3 տոկոս, ապա այս տարվա արդյունքներով այն կլինի 53 տոկոսից ցածր սահմանում: Հաշվի առնելով կառավարության պարտքն ավելի կառավարելի և անվտանգ միջավայրում կայունացնելու կարևորությունը՝ նախատեսում ենք գալիք տարվա ընթացքում շարունակել այդ քաղաքականությունը: 2023 թվականի ընթացքում նոր պարտքային միջոցների ներգրավումը կիրականացվի այնպես, որ տարեվերջին կառավարության պարտքի հանրագումարը գտնվի ՀՆԱ-ի 50 տոկոսի սահմաններում», - ասաց Խաչատրյանը:

Отношение государственного долга к ВВП значительно понизилось – Тигран Хачатрян
Предусматривается, что в этом году отношение долга правительства к ВВП составит ниже 53%, по сравнению с 60.3% в 2021 году, заявил сегодня на заседании правительства министр финансов Тигран Хаяатрян.
По его словам, в 2023 году государство предусматривает осуществлять привлечение заемных таким образом, чтобы в конце года общая сумма долга находилась в пределах 50%  ВВП.
«Если по итогам 2021 года отношение долга правительства к ВВП составляло 60.3%, то по итогам этого года он будет в пределах меньше 53%. Учитывая важность стабилизации правительственного долга в более управляемой и безопасной среде, в будущем году мы планируем продолжать эту политику. В 2023 году привлечение новых заемных средств будет осуществляться таким образом, чтобы к концу года общая сумма долга правительства находилась в пределах 50% ВВП», - сказал Тигран Хачатрян.