Ադրբեջանական ստորաբաժանումները, որոնք երեկ հարված են հասցրել, գտնվել են Հայաստանի տարածքում. Հայաստանի տարածքն օկուպացված է. ՀՀ վարչապետ (Տեսանյութ)
29/09/2022 11:11
Կառավարության այսօրվա նիստում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը խոսեց երեկ սահմանի հարավ-արևելյան ուղղությամբ տեղի ունեցած ադրբեջանական սադրանքի մասին։
Ասաց, թե ինժեներական աշխատանքներ իրականացնող հայկական ստորաբաժանման ուղղությամբ հարվածներ են հասցրել։
«Սա ադրբեջանական ագրեսիայի հերթական դրսևորումն է։ Ինժեներական աշխատանքները իրականցվելիս են եղել ՀՀ տարածքում ու ադրբեջանական ստորաբաժանումները, որոնք հարված են հասցրել, գտնվել են Հայաստանի տարածքում։ Հայաստանի տարածքը օկուպացված է, ու մեր դիրքորոշումը միանշանակ է ու աներկբա՝  Ադրբեջանի զինված ուժերը պետք է հետ քաշվեն ՀՀ տարածքից», - հայտարարեց վարչապետը։

Азербайджанские подразделения нанесли удар по армянскому подразделению из территории Армении, наша территория оккупирована – Пашинян
29/09/2022 11:22
Премьер-министр Армении Никол Пашинян сегодня на заседании правительства заявил, что вчера вечером находящиеся на территории Армении подразделения ВС Азербайджана нанесли удар по проводящему на своей территории инженерные работы подразделению ВС Армении.
«Это очередное проявление азербайджанской агрессии. Территория Армении оккупирована», - сказал Пашинян.
Напомним, что в результате удара погибли трое военнослужащих.
Премьер Армении также подчеркнул, что позиция Армении неизменна.
«ВС Азербайджана должны быть выведены из нашей территории. И надо понять, что все это происходить с одной целью – чтобы мы отказались от государственности, суверенитета, сделали уступки за счет нашей территориальной целостности, но мы решительны и будем защищать нашу независимость, суверенитет и территориальную целостность», - заявил Пашинян.