Առաջիկայում կարող է տեղի ունենալ Փաշինյան-Էրդողան հանդիպում․Օրակարգում  կարգավորման գործընթացն է․ Ռուբինյան
29/09/2022 17:39
Առաջիկայում կարող է տեղի ունենալ Փաշինյան-Էրդողան հանդիպում․Օրակարգում կարգավորման գործընթացն է․ Ռուբինյան
Հայաստանի վարչապետի և Թուրքիայի նախագահի հանդիպում առաջիկայում կարող է տեղի ունենալ, «Ազատության» հետ զրույցում ասել է ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը՝ նշելով՝ «օրակարգը Հայաստան-Թուրքիա կարգավորման գործընթացն է»:
Ներկայացնում ենք հատված հարցազրույցից.
«Ազատություն». - Պարոն Ռուբինյան, ի՞նչ ակնկալիքներ կան մի քանի օրից Պրահայում էրդողան-Փաշինյան հնարավոր հանդիպումից կամ այն ի՞նչ օրակարգով է լինելու:
Ռուբեն Ռուբինյան. - Նման հանդիպում իրոք կարող է տեղի ունենալ, օրակարգը Հայաստան-Թուրքիա կարգավորման գործընթացն է: Մեր դիրքորոշումները այս առումով չեն փոխվել:
«Ազատություն». - Փակուղի չի՞ մտել․ վերջին անգամ Քըլըչի հետ ե՞րբ եք հանդիպել, կարծես՝ ամիսներ են անցել:
Ռուբինյան. - Մենք հանդիպել ենք հուլիսին, երբ որ ձեռք բերվեց այն հայտնի պայմանավորվածությունը երրորդ երկրների քաղաքացիների համար սահմանների բացման և ուղիղ ավիաբեռնափոխադրումների հնարավորության ստեղծման: Իրականում սեպտեմբերի 14-ին՝ սահմանին պետք է տեղի ունենար հանդիպում երկու երկրների համապատասխան գերատեսչությունների ներկայացուցիչների միջև, որպեսզի քննարկվեր իմպլեմենտացիան այդ երկու քաղաքական պայմանավորվածությունների, բայց սեպտեմբերի 14-ին, ես հիշեցնեմ՝ դա ադրբեջանական հարձակման օրերին էին, թուրքական կողմի ցանկությամբ այդ հանդիպումը հետաձգվել է:
«Ազատություն». - Մինչև ե՞րբ:
Ռուբինյան. - Չկա ժամկետ:
«Ազատություն». - Անժամկետ, այսինքն՝ այն, ինչ պայմանավորվել եք, դեռ թղթի վրա է:
Ռուբինյան. - Եվ դա պետք է իրագործվի, որովհետև, ի վերջո, կա քաղաքական պայմանավորվածություն և քաղաքական պատասխանատվություն՝ այդ պայմանավորվածությունն իրագործելու:
«Ազատություն». - Պարոն Ռուբինյան, մյուս կողմից Անկարան անթաքույց փորձում է ցույց տալ, որ պատրաստ է միջնորդի դեր ստանձնել, գործադրել այդ ջանքերը: Երևանը այդ ձևաչափն ընդունելի կհամարի՞, եթե Էրդողանը նման բան առաջարկի:
Ռուբինյան. - Ընդհանրապես միջնորդներ կարող են լինել այն կողմերը, որոնք չեզոք են: Ես կարծում եմ ՝ոչ ոք չի կարող հիմա Թուրքիային չեզոք անվանել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների և Ադրբեջանի՝ Հայաստանի տարածք ներխուժման համատեքստում:

Рубен Рубинян: Встреча Пашинян-Эрдоган может состояться в ближайшее время, в повестке – процесс урегулирования
29/09/2022 19:42
Встреча премьер-министра Армении и президента Турции может состояться в ближайшее время, заявил в интервью Радио Азатутюн вице-спикер парламента Армении Рубен Рубинян, отметив, что «повестка – процесс урегулирования отношений Армения- Турция».
- Господин Рубинян, каковы ожидания от возможной встречи Эрдоган-Пашинян через несколько дней в Праге или по какой повестке пройдет эта встреча?
- Такая встреча действительно может состояться, повестка – урегулирование отношений Армения-Турция. Наши позиции в этом плане не изменились.
- Разве процесс не зашел в тупик? Когда Вы в последний раз встречались с Кылычем, кажется, прошли месяцы?
- Мы встречались в июле, когда была достигнута известная договоренность об открытии границ для граждан третьих стран и создании возможности прямых авиаперевозок. В действительности, 14 сентября должна была состояться встреча на границе между представителями соответствующих ведомств двух стран, чтобы обсудить имплементацию этих двух политических договоренностей, однако, 14 сентября, напомню, это было во время азербайджанского нападения, встреча была отложена по желанию турецкой стороны.
- На какой срок?
- Конкретной даты нет.
- Срока нет, то есть, то, о чем договорились, все еще остается на бумаге?
- И это должно быть реализовано, поскольку, в конце концов, есть политическая договоренность и политическая ответственность реализовать эту договоренность.
- Господин Рубинян, с другой стороны, Анкара неприкрыто пытается показать, что готова взять на себя роль посредника, приложить такие усилия. Считает ли Ереван такой формат приемлемым, если Эрдоган сделает такое предложение?
- Вообще, посредниками могут быть те стороны, которые нейтральны. Я считаю, что никто не может назвать Турцию нейтральной в контексте армяно-азербайджанских отношений и вторжения Азербайджана на территорию Армении.