Արման Թաթոյանը միջոցներ է ձեռնարկում՝ Google-ի հավելվածներում վերացնելու Սյունիքում մի շարք համայնքների տեղանունների ադրբեջաներեն տարբերակները
30/09/2022 11:35
Իրավունքի և արդարության կենտրոն «Թաթոյան» հիմնադրամը պարզել է, որ Google Map և Google Earth հավելվածներում Հայաստանի Հանրապետության Սյունիքի մարզի մի շարք համայնքների տեղանուններ նշված են ադրբեջաներեն ու ադրբեջանական տեղանուններով։ Առիթը եղել է Սիսիան քաղաքի բնակիչներից մեկի ահազանգը «Թաթոյան» հիմնադրամին:
«Ուսումնասիրությունները ցույց են տալիս, որ անվանափոխված և կեղծ կամ գոյություն չունեցող ադրբեջանական անուններով են նշված դպրոցներ, այգիներ, հրապարակներ և այլն: Օրինակ` «Որոտան» գետը նշված է ադրբեջանական անվանումով՝ «Bazarçay» կամ Սիսիանի զբոսայգին անվանակոչված է Ադրբեջանի նախկին նախագահ Հեյդար Ալիևի անունով կամ Աթաթուրքի անունով, կամ Սյունիքի մարզպետարանի տեղանքը նշված է միայն ադրբեջաներենով՝ «Zəngəzur Vilayəti Administrasiyası» և այլն: Անգամ փորձ են արել փոխել Սիսիան քաղաքի անունը` Qarakilise: Ակնհայտ է, որ տեղի ունեցածն ադրբեջանական իշխանությունների միջամտությամբ է: Սրանով, նախ, փորձ է արվում հոգեբանական ճնշումների ենթարկել Հայաստանի ժողովրդին ու հատկապես կոնկրետ բնակավայրի բնակիչներին»,-
Այդ կերպ փորձ է արվում կեղծիքներով աշխարհին ներկայացնել, թե իբր Սյունիքն ադրբեջանական է` ադրբեջանական իշխանության բացարձակ կեղծ թեզը: Ի վերջո, փորձ է արվում լեգիտիմացնել ադրբեջանական հարձակումները և հանցավոր ներխուժումները ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ:
Նմանատիպ մոտեցմամբ ադրբեջաներենով են նշված նաև տեղանուններ Մեղրիում, Կապանում։
«Թաթոյան» հիմնադրամը, Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի արևմտյան տարածաշրջանի The Armenian National Committee of America-Western Region (ANCA Western Region) հետ համագործակցությամբ, արդեն իսկ կապի մեջ է «Google» ընկերության հետ և միջոցներ է ձեռնարկում խնդրի լուծման ուղղությամբ։ Ձեռնարկված միջոցների արդյունքում որոշ կեղծ անուններ արդեն փոխված են:
Այս եղանակով չփոխվելու դեպքում ամերիկյան գործընկեր հայ փաստաբանների հետ միջոցներ կձեռնարկվեն ադրբեջանական կեղծիքները վերացնելու պահանջով դատական գործընթացներ սկսելու ուղղությամբ», - նշված է հաղորդագրության մեջ։

Арман Татоян принимает меры для устранения фальсификации топонимов ряда общин Сюника в приложениях Google
30/09/2022 13:58
Центр права и справедливости: фонд «Татоян» выяснил, что в приложениях Google Map и Google Earth топонимы ряда общин Сюникской области Республики Армения указаны на азербайджанском языке и азербайджанскими топонимами. Поводом послужил звонок одного из жителей города Сисиан в фонд «Татоян».
«Исследования показали, что школы, парки, скверы и т. д. отмечены переименованными и вымышленными или несуществующими азербайджанскими названиями. Например, река Воротан обозначена азербайджанским названием «Bazarçay», или парк Сисиана назван в честь бывшего президента Азербайджана Гейдара Алиева или Ататюрка, или местонахождение Сюникской администрации обозначено только на азербайджанском языке: «Zəngəzur Vilayəti Administrasiyasi» и так далее. Они даже попытались изменить название города Сисиан на Qarakilise. Очевидно, что произошедшее имело место при вмешательстве азербайджанских властей. Тем самым, прежде всего, предпринимается попытка подвергнуть психологическому давлению народ Армении, особенно жителей конкретного населенного пункта», - говорится в сообщении фонда.
Тем самым предпринимается попытка с помощью лжи представить миру, что Сюник является азербайджанским – абсолютно ложный тезис азербайджанского правительства. И наконец, предпринимается попытка легитимировать азербайджанские нападения и преступные вторжения на суверенную территорию Республики Армения.
Такой же подход проявляется при обозначении топонимов  в Мегри и Капане.
Фонд «Татоян» в сотрудничестве с Комитетом Ай Дата Западного региона США – The Armenian National Committee of America-Western Region (ANCA Western Region) уже находится на связи с компанией «Google» и предпринимает все меры для решения этого вопроса. В результате принятых мер, некоторые фальшивые названия уже изменены.
Если все топонимы не будут изменены, вместе с американскими партнерами – армянскими юристами будут приняты меры для начала судебного разбирательства с требованием устранить азербайджанские фальсификации.