Հայաստանի կառավարությունն իրեն լքված է զգում Ռուսաստանի կողմից. ԱՄՆ կոնգրեսական
Հայաստանցիները վերջին մի քանի շաբաթների ընթացքում ունեցել են այնպիսի զգացում, որ Ռուսաստանն իրենց լքել է, այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ կոնգրեսական Ֆրանկ Փալոնը:
«Նրանք փորձել են գործարկել Անվտանգության համաձայնագիրը, բայց, կարծես թե, ռուսական կողմը շոշափելի օգնություն չի ցուցաբերել, նրանք հույս են ունեցել, որ Ռուսաստանը կկանխի Ադրբեջանի այս ագրեսիան, ինչը տեղի չունեցավ: Կարծում եմ՝ Հայաստանի կառավարությունն իրեն լքված է զգում Ռուսաստանի կողմից ու հույս ունի, որ ԱՄՆ-ն կարող է ավելի շատ աջակցել, ու դա այն է, ինչ մենք փորձում ենք իրականացնել», - «Ամերիկայի ձայն»-ին տված հարցազրույցում ասել է նա:
Փալոնն ընդգծել է, թե Ռուսաստանն այնքան է զբաղված Ուկրաինայով, որ այս պահին Հայաստանին օգնելու ցանկություն կամ կարողություն չունի:

Правительство Армении чувствует себя брошенным со стороны России – конгрессмен США
У граждан Армении в течение последних нескольких недель было такое чувство, что Россия их бросила, заявил сопредседатель Комиссии по армянским вопросам Конгресса США Фрэнк Паллоне.
«Они пытались задействовать Договор о безопасности, но кажется, российская сторона не оказала ощутимой помощи. Они надеялись, что Россия предотвратит эту агрессию Азербайджана, чего не произошло. На мой взгляд, правительство Армении чувствует себя брошенным со стороны России и надеется, что США могут оказать больше поддержки, и это то, что мы пытаемся сделать», - сказал он в интервью радиостанции «Голос Америки».
Фрэнк Паллоне подчеркнул, что Россия так занята Украиной, что в данный момент не имеет желания или возможности помочь Армении.