Շարունակել բանակցություններն Ադրբեջանի կամ Թուրքիայի հետ, թուլամորթություն է․ Ո՛չ մի թուղթ չի կանգնեցնելու նրանց, միայն՝ ուժը և վճռականությունը․ Վազգեն Մանուկյան
03/10/2022 16:18
ՀՀ նախկին վարչապետ Վազգեն Մանուկյանն, անդրադառնալով ադրբեջանցիների կողմից հայ զինծառայողների նկատմամբ հերթական վայրագության փաստին, նշել է պայքարի իր բանաձևը․ ուժի դեմ՝ ուժ, վճռականության դեմ՝ վճռականություն, բանակի դեմ՝ բանակ:
«Թղթե՞ շերեփ, թե՞ երկաթե
Երեկ ոչ միայն մենք, նաև ողջ աշխարհն ականատես եղավ ադրբեջանցիների հերթական վայրագությանը հայ գերիների նկատմամբ։
Այժմ պահանջում են այդ տեսանյութի հանցակիցներին պատժել` որպես ռազմական հանցագործներ։ Եկեք խոստովանենք, որ դա ինքնախաբեություն է։ Խնդիրը միայն այդ խումբը չէ։ Դա ադրբեջանական պետական քաղաքականություն է։ Ադրբեջանի ողջ ժողովուրդն իր իշխանության քարոզչության տակ տասնյակ տարիների ընթացքում դարձել է մի վայրենի գազան, որը մինչև վերջ ուզում է հոշոտել հայերին։ Ու այսօր, խոսելով խաղաղության պայմանագրերի մասին, նրանք զուգահեռաբար հոխորտում են, որ հասնելու են մինչև Երևան:
Այս պայմաններում շարունակել բանակցություններն Ադրբեջանի կամ Թուրքիայի հետ, թուլամորթություն է, հիմարություն և նվաստացուցիչ է մեր ժողովրդի համար։ Ո՛չ մի թուղթ չի կանգնեցնելու նրանց, միայն՝ ուժը և վճռականությունը։
Մեր հասարակության մեջ այժմ հիմնական խոսակցությունը հետևյալն է՝ Արևմո՞ւտք, թե՞ Ռուսաստան, այն նույն խոսակցությունը, որը դարերով եղել է՝ Բյուզանդիա՞, թե՞ Պարսկաստան, այսինքն ու՞մ լծի տակ ավելի լավ կլինի, ո՞վ մեզ ավելի լավ կպաշտպանի։ Բայց հիմնական հարցը դա չէ. հիմնական հարցն այն է, թե մենք ուզո՞ւմ ենք մեզ պաշտպանել, մենք նման խնդիր դնու՞մ ենք մեր բանակի և մեր ժողովրդի առաջ, քանի որ մեր դեմ կանգնած է կատաղի թշնամի։
Ասում են՝ եթե չհամաձայնենք, նորից պատերազմ կսկսեն։ Թո՛ղ համարձակվեն։ Ավելի ճիշտ չէ՞ մարտով մենք պաշտպանենք մեր կանանց, երեխաներին, մեր ապագան, մեր պատիվը, քան թե ոչխարի պես գլուխներս կախ գնանք յաթաղանի տակ։ Մենք արդեն տեսել ենք թշնամու կողմից մեկուկես միլիոն հայերի կոտորածը նախորդ դարում։
Ուժի դեմ՝ ուժ, վճռականության դեմ՝ վճռականություն, բանակի դեմ՝ բանակ»,- սոցցանցի իր էջում գրել է Վազգեն Մանուկյանը:

Вазген Манукян: Продолжать переговоры с Азербайджаном или Турцией – слабоволие: ни одна бумага не остановит их, только сила и решительность
03/10/2022 18:10
Бывший премьер-министр Армении Вазген Манукян, обратившись к факту очередного зверства азербайджанцев в отношении армянских военнослужащих, представил свою формулу борьбы: сила – против силы, решительность – против решительности, армия – против армии.
«Бумажный половник или железный?
Вчера не только мы, но и весь мир стал свидетелем очередного зверства азербайджанцев в отношении армянских военнослужащих.
Сейчас требуют наказать сообщников этого видео как военных преступников. Давайте признаемся, что это самообман. Проблема не только в этой группе. Это азербайджанская государственная политика. Весь народ Азербайджана под влиянием пропаганды своих властей превратился в течение десятков лет в дикого зверя, который хочет до конца растерзать армян. И сегодня говоря о мирных соглашениях, они параллельно грозят нам  добраться до Еревана.
В таких условиях продолжать переговоры с Азербайджаном или Турцией – слабоволие, глупость и унижение для нашего народа. Ни одна бумага не остановит их, только сила и решительность.
В нашем обществе сейчас основная обсуждаемая тема: Запад или Россия? Тот же разговор, который существовал веками: Византия или Персия? То есть, под чьим игом нам будет лучше, кто нас лучше защитит? Но основной вопрос не в этом. Основной вопрос в том хотим ли мы себя защитить себя, ставим ли мы такую задачу перед нашей армией и нашим народом, поскольку перед нами стоит жестокий враг.
Говорят, что если не согласимся, снова начнут войну. Пусть посмеют. Не лучше ли защищать наших женщин, детей, наше будущее, нашу честь в бою, чем как бараны смиренно идти под ятаган. Мы уже видели резню полутора миллионов армян в прошлом веке со стороны врага.
Сила – против силы, решительность – против решительности, армия – против армии», - написал на своей странице в Facebook Вазген Манукян.