Վահագն Հովակիմյանը՝ ԿԸՀ ապագա նախագահ․ Թեկնածությունն առաջադրել է «Քաղաքացիական պայմանագիր»-ը
ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնում ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունն առաջադրել է Վահագն Հովակիմյանի թեկնածությունը:
Այդ մասին Հովակիմյանն անձամբ է հայտնել «Ֆեյսբուքի» իր էջում:
«ՀՀ Սահմանադրության 195-րդ հոդվածի 5-րդ մասի համաձայն՝ ՀՀ ԿԸՀ անդամներն իրենց լիազորություններն իրականացնելիս չեն կարող լինել որևէ կուսակցության անդամ կամ որևէ այլ կերպ զբաղվել քաղաքական գործունեությամբ։ Ըստ այդմ, տեղեկացնում եմ, որ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությանը, ի դեմս վարչության նախագահ Սուրեն Պապիկյանի, դիմում եմ ներկայացրել կուսակցության անդամակցությունս դադարեցնելու մասին։ Այսպիսով, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությանն անդամակցությունս այլև դադարեցված է։
Տեղեկացնեմ նաև, որ այսօր նաև ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանին եմ ներկայացրել ՀՀ Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալի պաշտոնից և պատգամավորի պաշտոնից հրաժարականիս դիմումները»,- գրել է Հովակիմյանը:

Ваагн Овакимян выдвинут на пост председателя ЦИК
Правящая фракция «Гражданский договор» выдвинула кандидатуру Ваагна Овакимяна на пост председателя Центральной избирательной комиссии Армении. Об этом сообщил на своей странице в Facebook сам Овакимян.
«Согласно части 5 статьи 195 Конституции Республики Армения, члены Центральной избирательной комиссии в период осуществления своих полномочий не могут быть членами какой-либо партии или заниматься политической деятельностью каким-либо иным образом. Посему сообщаю, что подал заявление о прекращении членства в партии «Гражданский договор» председателю правления партии Сурену Папикяну. Таким образом, мое членство в партии «Гражданский договор» прекращено.
Сообщаю также, что сегодня представил также заявления председателю Национального Собрания Алену Симоняну о прекращении полномочий заместителя председателя комиссии по государственно-правовым вопросам и депутата», - написал Овакимян.