Ցանկացած վայրագության համար մեղավորները պետք է պատասխանատվության ենթարկվեն. ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատուն
Մենք խորապես մտահոգված ենք անզեն հայ ռազմագերիներին ադրբեջանցի զինվորների կողմից մահապատժի ենթարկելու մասին վերջին հաղորդագրություններով: Այս մասին «Լուրեր»-ի հարցմանն ի պատասխան՝ հայտնել են Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանությունից:
«Մենք կոչ ենք անում լիարժեք և անաչառ քննության։ Ցանկացած վայրագության համար մեղավորները պետք է պատասխանատվության ենթարկվեն»,- ասված է դեսպանատան պատասխանում:
«Ադրբեջանը մինչ օրս չի կատարում տասնյակ հայ ռազմագերիներին վերադարձնելու իր պարտավորությունները, ի՞նչ դիրքորոշում ունեք տվյալ հարցի վերաբերյալ» հարցին ի պատասպան՝ ԱՄՆ դեսպանատունը նշել է. «Վերջին ամսվա հարձակման ընթացքում գերեվարվածների, ինչպես նաև մյուս բոլոր պահվող անձանց անհապաղ և անվերապահ վերադարձը կարևոր քայլ է տևական խաղաղության հասնելու համար»:

Виновные в любых злодеяниях должны быть привлечены к ответственности – посольство США в Армении
Мы глубоко обеспокоены недавними сообщениями о том, что азербайджанские солдаты казнят безоружных армянских военнопленных. Об этом заявили в посольстве США в Армении, отвечая на вопрос «Лурер».
«Мы призываем к полному и беспристрастному расследованию. Виновные в любых злодеяниях должны быть привлечены к ответственности», - отметили в посольстве.
В ответ на вопрос о том, что Азербайджан до сих пор не выполнил обязательство по возвращению армянских военнопленных, посольство США отметило: «Немедленное и безоговорочное возвращение всех военнопленных является важным шагом на пути к достижению прочного мира».