Անընդունելի է ցանկացած փաստաթուղթ, որը կարող է անտեսել հիմնախնդրի կարգավորման հեռանկարը և սահմանափակել Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը․ Արցախի ԱԺ նախագահ
05/10/2022 18:12
«Արարատյան Ալյանս» մտքի կենտրոնի փորձագետներ Ալեքսանդր Մանասյանի, Թաթուլ Մանասերյանի և Լարիսա Ալավերդյանի նախաձեռնությամբ, այսօր՝ հոկտեմբերի 5-ին, Արցախի պետական համալսարանում կազմակերպվել է քննարկում՝ արցախյան հիմնախնդրի առանցքային հարցերի շուրջ հանրային համաձայնության մասին։
Քննարկմանը մասնակցել են Արցախի Հանրապետության ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը, ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վահրամ Բալայանը, պատգամավորներ Մետաքսե Հակոբյանը և Արամայիս Աղաբեկյանը։
Քննարկման մոդերատոր Թաթուլ Մանասերյանի խոսքով՝ կենտրոնի գործունեության առանցքում ողջ հայության ներուժի համախմբումն ու ազգային միասնական հայեցակարգի ձևակերպումն է՝ հանուն հայկական պետականության պահպանման, հայ ժողովրդի անվտանգության ապահովման։
Ծրագրի նպատակն է վերհանել արցախյան հիմնախնդիրը երկրում և արտերկրում ներկայացնող պատասխանատուների շրջանում միասնական դիրքերից հանդես գալու և հանրային համախոհություն հաստատելու համար։
Արցախի Հանրապետության խորհրդարանի ղեկավարը, ողջունելով մտքի կենտրոնի հրավիրած քննարկումը, ընդգծել է․ «Արցախի ապագայի շահառուն ողջ հայ ժողովուրդն է․ Հայաստանը, Արցախը և Սփյուռքը պետք է դիտարկել մեկ ամբողջության մեջ։ Արցախահայության շահերի հաշվին որևէ փաստաթուղթ չպետք է ստորագրվի։ Մեզ համար անընդունելի է ցանկացած փաստաթուղթ, որը կարող է անտեսել արցախյան հիմնախնդրի կարգավորման հեռանկարը և սահմանափակել Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը»։
Քննարկմանը մասնակից բոլոր բանախոսները իրենց ելույթներում անդրադարձել են առկա խնդիրների լուծման միասնական հայեցակարգի հաստատմանը։
«Արարատյան Ալյանս» մտքի կենտրոնի փորձագետները համոզված են, որ նման ձևաչափով քննարկումների և փոխգործակցության մթնոլորտում կունենան հաջողություններ։

За счет интересов армянства Арцаха никакой документ не должен быть подписан – спикер парламента Арцаха
05/10/2022 19:09
По инициативе экспертов платформы «Института Араратский Альянс» Александра Манасяна, Татула Манасеряна и Ларисы Алавердян сегодня, 5-го октября, в Арцахском государственном университете было организовано обсуждение относительно общественного согласия вокруг ключевых тезисов арцахской проблемы.
В обсуждении приняли участие председатель Национального Собрания Артур Товмасян, председатель постоянной комиссии НС по внешним сношениям Ваграм Балаян, депутаты Метаксе Акопян и Арамаис Агабекян.
По словам модератора обсуждения Татула Манасеряна, в центре деятельности платформы является сплочение потенциала всего армянства и формирование единой национальной концепции во имя сохранения армянской государственности, обеспечения безопасности армянского народа.
Цель программы – установление общественной консолидации вокруг ключевых вопросов арцахской проблемы.
Приветствуя организацию обсуждения, руководитель парламента Республики Арцах в своем слове подчеркнул: «Бенефециаром будущего Арцаха является весь армянский народ. Армению, Арцах и Диаспору нужно рассматривать в единстве. За счет интересов армянства Арцаха никакой документ не должен быть подписан. Для нас неприемлем документ, в котором может быть проигнорирована перспектива урегулирования арцахской проблемы и ограничено право арцахского народа на самоопределение».
Все участники обсуждения в своей речи коснулись утверждения единой концепции решения имеющихся проблем.
Эксперты платформы «Института Араратский Альянс» убеждены, что благодаря подобным обсуждениям и в атмосфере взаимодействия удастся добиться успехов.