Անհիմն են շահարկումները, թե Ռուսաստանը երես է թեքում տարածաշրջանից և Հայաստանից. Սերգեյ Կոպիրկին
Հայ-ադրբեջանական սահմանին իրավիճակը կարգավորելու ուղղությամբ Ռուսաստանի Դաշնության կողմից ձեռնարկվող քայլերի մեծ մասը հայտնի է հանրությանը: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, լրագրողների հետ ճեպազրույցում նման կարծիք հայտնեց Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը:
Սոթք համայնքում Ռուսաստանի Դաշնության դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը հայտարարել էր, որ ՌԴ բարձրաստիճան ղեկավարությունը ձեռնարկում է բոլոր անհրաժեշտ միջոցները հայ-ադրբեջանական սահմանին իրավիճակը կարգավորելու ուղղությամբ: Լրագրողի դիտարկմանը, որ  այդ քայլերի մեծամասնությունը անհայտ են հասարակությանը և հարցին, թե Հայաստանում հակառուսական տրամադրությունների ալիքի ֆոնին ժամանակը չէ՞ բարձրաձայնելու այդ քայլերը և նշելու, թե կոնկրետ ի՞նչ է ձեռնարկում Ռուսաստանը, Կոպիրկինը պատասխանեց, որ շատ բան հայտնի է, թե ինչ է ձեռնարկվում Ռուսաստանի կողմից, որովհետև աշխատում է լավ հայտնի Հայաստանի Հանրապետության, Ռուսաստանի Դաշնության և Ադրբեջանի Հանրապետության փոխվարչապետերի համանախագահությամբ գործող եռակողմ աշխատանքային խումբը, որը ստեղծվել է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի և 2021 թվականի հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարությունների հիման վրա:
«Դա, փաստացի, առաջ քաշած խնդիրներ են,  որոնց լուծման դեպքում բոլոր կողմերի կարծիքով կլինի խաղաղություն և զարգացում: Մենք այդ ձևաչափերը գնահատում ենք, մենք մեծ կարևորություն ենք տալիս դրանց՝ չնայած խնդիրներին և մարտահրավերներին: Մենք ելնում ենք նրանից, որ դա բոլոր կողմերի շահերից է բխում: Եվ հայկական կողմից, և ադրբեջանական կողմից քաղաքական կամք կա: Մենք շարունակելու ենք աշխատել այդ ձևաչափերով»,- ասաց Կոպիրկինը:
ՌԴ դեսպանը հիշեցրեց նաև Ռուսաստանի ներկայությունը սահմանի «խնդրահարույց» շրջաններում:
«Մեր զինվորականները, մեր խաղաղապահները, մեր սահմանապահները երկու կողմերի հետ գտնվում են կապի մեջ: Նրանք այստեղ աշխատում են և գործում են, և դա ևս կարևոր գործոն է կայունության ապահովման և հետագա էսկալացիան զսպելու համար: Միշտ ընթանում են քաղաքական երկխոսություններ և երկկողմ ձևաչափերով, և եռակողմ ձևաչափով: Կան պարբերական շփումներ, նաև  բարձր մակարդակում: Այսինք՝ դրանք համալիր քայլեր են և միջոցներ, որոնք ուղղված են նրան, որպեսզի իրավիճակը իսկապես չվատանա և , ի վերջո, առաջընթաց լինի անհրաժեշտ պայմանավորվածությունների կատարման ուղղությամբ», - նշեց Կոպիրկինը:
Կոպիրկինը հավելեց, որ անհիմն են շահարկումները, թե Ռուսաստանը երես է թեքում  տարածաշրջանից ու Հայաստանից: «Պաշտոնապես և հստակ  հայտարարում եմ, որ դա ավելին է, քան սպեկուլյացիան», - ասաց դեսպանը:

Предположения о том, что Россия отворачивается от региона и Армении, беспочвенны – Сергей Копыркин
Большинство шагов, предпринятых Российской Федерацией для урегулирования ситуации на армяно-азербайджанской границе, общеизвестны. Как сообщает «Арменпресс», такое мнение на брифинге с журналистами высказал посол России в Армении Сергей Копыркин.
Сергей Копыркин в общине Сотк сообщил, что высшим руководством Российской Федерации предпринимаются все необходимые меры для урегулирования ситуации на армяно-азербайджанской границе. На замечание журналиста, что большинство этих шагов общественности неизвестны и, не пора ли на фоне растущей волны антироссийских настроений в Армении озвучить эти шаги и указать, что именно предпринимает Россия, Копыркин ответил, что многое из этого известно. Работает трехсторонняя рабочая группа под сопредседательством вице-премьеров Армении, РФ и Азербайджана, которая была создана на основании трехсторонних заявлений от 9 ноября 2020 г. и 11 января 2021 г.
«Это, по сути, те выдвинутые вопросы, при решении которых, по мнению всех сторон, наступит мир и развитие. Мы ценим этот формат, мы дорожим им, несмотря на проблемы и вызовы. Мы исходим из того, что это в интересах всех сторон. Политическая воля есть как у армянской стороны, так и у азербайджанской. Будем и дальше работать в этом формате», - сказал Копыркин.
Российский посол напомнил и о присутствии России на проблемных участках границы.
«Наши военные, наши миротворцы, наши пограничники находятся в контакте с обеими сторонами. Они здесь работают и действуют, и это тоже важный фактор обеспечения стабильности и недопущения дальнейшей эскалации. Всегда бывают политические диалоги как в двустороннем, так и в трехстороннем формате. Есть постоянные контакты, в том числе и на высоком уровне. Другими словами, это комплексные шаги и меры, направленные на недопущение ухудшения ситуации и, в конечном счете, на продвижение к выполнению необходимых договоренностей», - сказал Копыркин.
Сергей Копыркин добавил, что предположения о том, что Россия отворачивается от региона и Армении, беспочвенны. «Я официально и четко заявляю, что это не более, чем домыслы», - сказал посол РФ.