Ստանիսլավ Զասը Նիկոլ Փաշինյանին զեկուցել է ՀԱՊԿ-ի առաջարկները. ՌԴ դեսպան
ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը զեկուցել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին Հայաստանի ու Ադրբեջանի սահմանի առանձին շրջաններում առաջացած լարվածության թուլացման վերաբերյալ առաջարկությունները, որոնք ՀԱՊԿ միացյալ շտաբը պատրաստվում է մշակել: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, լրագրողների հետ ճեպազրույցում այս մասին ասաց Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը:
ՀԱՊԿ առաքելության շրջանակներում պետք է մշակվեր  Հայաստանի ու Ադրբեջանի սահմանի առանձին շրջաններում առաջացած լարվածության թուլացման վերաբերյալ առաջարկություններ: Լրագրողի հարցին, թե ի՞նչ փուլում է գործընթացը և ե՞րբ տեսանելի կլինեն արդյունքները, Կոպիրկինը պատասխանեց, որ նախորդ շաբաթ կրկին Հայաստան էր ժամանել ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը և հանդիպել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ:
«Ինչպես ինձ հայտնի է, նա զեկուցել է այն առաջարկությունները, որոնք ՀԱՊԿ միացյալ շտաբը մտադրվում է մշակել ՀԱՊԿ անդամ երկրների ղեկավարների ուսումնասիրության համար: Կարծում եմ՝ խոսքն այն կոնկրետ քայլերի մասին է, որոնք պետք է գործնականում ցույց տան Կազմակերպության ներկայությունը և դերը այս տարածաշրջանում»,- նշեց Կոպիրկինը:
Սեպտեմբերի 29-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել էր Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասին: Կառավարության տարածած հաղորդագրության մեջ նշվել է, որ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը ներկայացրել էր Հայաստանում ՀԱՊԿ մոնիտորինգային առաքելության օպերատիվ խմբի աշխատանքի մասին տեղեկատվություն:

Станислав Зась представил премьер-министру Армении предложения ОДКБ – посол РФ
Генеральный секретарь ОДКБ Станислав Зась представил премьер-министру Армении Николу Пашиняну рекомендации по разрядке напряженности в некоторых районах границы между Арменией и Азербайджаном, которые готовит объединенный штаб ОДКБ. Как сообщает «Арменпресс», об этом журналистам заявил посол России в Армении Сергей Копыркин.
В рамках миссии ОДКБ должны быть выработаны рекомендации по ослаблению напряженности в некоторых районах границы между Арменией и Азербайджаном. На вопрос журналиста, в какой стадии находится процесс, и когда будут результаты, Копыркин ответил, что на прошлой неделе в Армению вновь прибыл генеральный секретарь ОДКБ Станислав Зась, который встретился с премьер-министром РА Николом Пашиняном.
«Насколько мне известно, он сообщил о предложениях, которые объединенный штаб ОДКБ намерен разработать для изучения руководителей государств-членов ОДКБ. Думаю, речь идет о конкретных шагах, которые должны практически продемонстрировать присутствие и роль организации в этом регионе», - сказал Копыркин.
29 сентября премьер-министр Никол Пашинян принял генерального секретаря Организации Договора о коллективной безопасности Станислава Зася. В сообщении правительства говорилось, что генсек ОДКБ представил информацию о работе оперативной группы мониторинговой миссии ОДКБ в Армении.