Իսպանիայի Կոնգրեսը վերահաստատել է իր անհանդուրժողականությունը հարավկովկասյան տարածաշրջանի անվտանգությունն ու կայունությունը խաթարող ռազմական գործողությունների նկատմամբ
06/10/2022 20:02
Իսպանիայի Կոնգրեսը հոկտեմբերի 6-ի լիագումար նիստում միաձայն ընդունել է հայ ժողովրդին զորակցության հայտարարություն՝ վերահաստատելով իր անհանդուրժողականությունը ռազմական գործողությունների նկատմամբ։ Իսպանիայում Հայաստանի դեսպանությունը ներկայացրել է հայտարարությանը տեքստը, որին աջակցել են անդամ բոլոր 350 պատգամավորները:
Հայտարարությունում ասվում է.
«Հաշվի առնելով սեպտեմբերի 12-ի լույս 13-ի գիշերն Ադրբեջանի զինված ուժերի ստորաբաժանումների կողմից Հայաստանի Գորիս, Սոթք և Ջերմուկ բնակավայրերի հայկական դիրքերի ուղղությամբ հրետանու և անօդաչու թռչող սարքերի կիրառմամբ իրականացված ագրեսիան, որը հանգեցրել է առնվազն 207 հայ զինծառայողների մահվան`
«Պատգամավորների Կոնգրեսը.
1. Վերահաստատում է իր անհանդուրժողականությունը ռազմական գործողությունների նկատմամբ, որոնք ներկայացնում են միջազգային իրավունքի լուրջ խախտում` համարելով դրանք չարդարացված ագրեսիաներ, որոնք խաթարում են տարածաշրջանային անվտանգությունն ու կայունությունը:
2. Խթանում է կողմերի ստորագրած հրադադարի պահպանման հանձնառությունը միջազգային հարաբերությունների շրջանակներում։
3. Հայտնում է համերաշխություն ու զորակցություն Հայաստանին և իր ժողովրդին: Ցավում ենք երկու կողմերի մարդկային կորուստների համար, հայտնում ենք մեր խորին վշտակցությունը զոհերի և բնակչության անհարկի տառապանքների համար։ Այս զգացումներն ուղղում ենք նաև Իսպանիայի հայ համայնքին։
4. Աջակցում է ԵՄ Բարձր ներկայացուցչի և Հարավային Կովկասում հատուկ ներկայացուցչի ջանքերին, որոնք կարևոր դեր ունեն հրադադարի համաձայնության պահպանման մշտադիտարկման գործընթացում և նպաստում են հակամարտության բանակցային, ընդհանուր և տևական լուծման փնտրմանը:
5. Կոչ է անում կողմերին հարգել միջազգային իրավունքը, վայր դնել զենքերը և վերսկսել դիվանագիտական բանակցությունները՝ այդպիսով վերահաստատելով, որ այս դիրքորոշումը այս բարդ և պատմական վեճի միակ կենսունակ և տևական լուծումն է:
6. Կոչ է անում ԵՄ-ին կրկնապատկել ջանքերը՝ նպաստելու դիվանագիտական միջոցներով դեէսկալացիային և խաղաղության պահպանմանը»:

Конгресс Испании принял заявление о поддержке армянского народа
Конгресс Испании на пленарном заседании 6 октября единогласно принял заявление о поддержке армянского народа, подтвердив свою нетерпимость к военным действиям. Посольство Армении в Испании представило текст заявления, которое поддержали все 350 депутатов-членов.
«Принимая во внимание агрессию, осуществленную подразделениями ВС Азербайджана в ночь с 12 на 13 сентября против армянских позиций и населенных пунктов Горис, Сотк и Джермук с применением артиллерии и беспилотников, в результате которой погибло не менее 207 армянских военнослужащих,
Конгресс депутатов
1.  Вновь подтверждает свою нетерпимость к военным операциям, которые представляют серьезное нарушение международного права, считая их неоправданной агрессией, подрывающей региональную безопасность и стабильность.
2.  Призывает стороны сохранять приверженность соблюдению режима прекращения огня, подписанного в рамках международных отношений.
3.  Выражает солидарность и поддержку Армении и ее народу. Соболезнует о гибели людей с обеих сторон, выражает глубокую скорбь по поводу жертв и ненужных страданий населения. Эти чувства направляем также армянской общине Испании.
4.  Поддерживает усилия Верховного представителя ЕС и специального представителя на Южном Кавказе, которые играют важную роль в процессе мониторинга договоренности о прекращении огня и способствуют поиску согласованного, общего и долгосрочного решения конфликта.
5.  Призывает стороны уважать международное право, сложить оружие и возобновить дипломатические переговоры, подтверждая тем самым, что эта позиция является единственным жизнеспособным и прочным решением этого сложного и исторического спора.
6.  Призывает ЕС удвоить усилия по содействию деэскалации и поддержанию мира дипломатическими средствами».