2018-ին Նիկոլ Փաշինյանն ստացել էր այնպիսի բանակցային ժառանգություն, որ հանցավոր ինքնավստահություն չդրսևորելու դեպքում կարող էր հասնել Հայաստանի համար ընդունելի լուծումների․ Վարդան Օսկանյան
06/10/2022 16:51
ՀՀ ԱԳ նախկին նախարար Վարդան Օսկանյանն արձագանքել է նախօրեին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից իրեն ուղղված քննադատությանը, թե «Վարդան Օսկանյանը և մյուսները իրենց ժառանգություն են թողել կապիտուլյացիոն փաստաթուղթ»։
Վարդան Օսկանյանի արձագանքը՝ ստորև․
«Իմացա Ազգային ժողովում Նիկոլ Փաշինյանի երեկ արած հայտարարությունների մասին։ Այդ կապակցությամբ ընդամենը կարող եմ վերահաստատել այն, ինչ բազմիցս ասել եմ՝ 2008-ին սեղանին դրված փաստաթուղթը ամենահայանպաստ լուծումներն էր ենթադրում, որը հմուտ օգտագործման դեպքում կհանգեցներ Արցախի ինքնորոշման՝ միջազգայնորեն ճանաչելի իրացմանը։ Դեռ անգամ 2018-ին Նիկոլ Փաշինյանը ստացել էր այնպիսի բանակցային ժառանգություն, որ այն չարհամարհելու, զրոյական կետից չսկսելու և հանցավոր ինքնավստահություն չդրսևորելու դեպքում ոչ միայն կարող էր բացառել պատերազմը, այլև հենց այդ փաստաթղթերում առկա դրույթների վրա հենվելով՝ հասնել Հայաստանի համար ընդունելի լուծումների: Իրականում նույնիսկ ամենամեծ զիջումների դեպքում լուծումը կլիներ անհամեմատ ավելի լավը, քան այն ընտրությունը կամ նույնիսկ ընտրության բացակայությունը, ինչին հանգեցրել է գործող իշխանության փորձի ու գիտելիքի բացը։
Այսօր, դժբախտաբար, նույն համառ գործելաոճը շարունակվում է։ Իշխանություններն իրենց վարած քաղաքականության արդյունքում մեզ դրել են անելանելի երկընտրանքի առաջ՝ ընդունել Ադրբեջանի ամենամաքսիմալիստական պահանջները, եթե ոչ՝ պատերազմ։
Մարտնչող համառության հետ բանավիճելն անիմաստ է։
Դատելով վերջին օրերի դիվանագիտական ակտիվությունից և հայտարարություններից՝ այսօր սեղանի վրա են Ադրբեջանի երեք պահանջները՝ Ղարաբաղի ճանաչումը Ադրբեջանի մաս, միջանցքը, սահմանազատման խնդիրը, այսինքն՝ անկլավները։
Հայկական կողմն այդպես էլ չկարողացավ ընդլայնել այս՝ բացառապես ադրբեջանական օրակարգը։
Դիվանագիտական առևտուրը կարծես թե գնում է հենց այս եռանկյունու շրջանակում, որտեղ հայկական կողմի մոտեցումն է Ղարաբաղը Ադրբեջանի մաս ճանաչելով՝ Ադրբեջանին դրդել հրաժարվել միջանցքից և անկլավներից։ Բնականաբար, այս մոտեցման իրականացումը կլինի Արցախի վերջնական կորստի ամենակարճ ճանապարհը։
Թեկուզև ժամանակի առումով արդեն ուշ է, ես, համենայն դեպս, կարծում եմ, որ Պրահայում Փաշինյանը նախ պետք է խուսափի փաստաթուղթ ստորագրելու ժամկետների պարտադրանքից, ապա ամեն կերպ փորձի դուրս գալ Ադրբեջանի թելադրած և պարտադրած ու ոչ մի լավ տեղ չտանող այդ օրակարգից և փակ շրջանակից։ Բանակցային այս օրակարգն այնքան նեղ ու միակողմանի է, որ սեղանի վրա առկա հարցերի շուրջ որևէ առևտուր միանշանակ լինելու է ի վնաս Հայաստանի։
Հայաստանը պետք է կարողանա բանակցային սեղանին դնել իր օրակարգային խնդիրները, այդ թվում՝ Շուշիի և Հադրութի ճակատագրի, Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի, Հայաստանի ինքնիշխան տարածքից ադրբեջանական զորքերի դուրսբերման և գերիների վերադարձի խնդիրները։ Այս հարցերն անպայմանորեն հենց Պրագայում պետք է դնել սեղանին՝ բանակցային օրակարգը եռանկյունուց դարձնելով բազմանկյուն, ինչը լայն հնարավորություններ կստեղծի բանակցային գործընթացում առավել արդյունավետ ելքեր որոնելու համար»։

В 2018 году Пашинян получил такое переговорное наследие, что мог бы достичь приемлемых для Армении решений, если бы не проявил преступную самоуверенность – Осканян
06/10/2022 18:20
Бывший глава МИД Армении Вардан Осканян отреагировал на критику премьер-министра Никола Пашиняна в его адрес, заявившего о том, что «Вардан Осканян и остальные оставили им в наследство документ о капитуляции».
Представляем ответ Вардана Осканяна:
«Узнал о вчерашних заявлениях Никола Пашиняна в Национальном Собрании. В связи с этим могу лишь подтвердить то, что я неоднократно говорил: документ, который лежал на столе переговоров в 2008 году, предполагал самые выгодные решения, которые при умелом использовании привели бы к международному признанию реализации самоопределения Арцаха. Ещё в 2018 году Никол Пашинян получил такое переговорное наследие, что мог бы не только исключить войну, но и опираясь на имеющиеся в этих документах положения, достичь приемлемых для армянской стороны решений, если бы не проигнорировал его, не начал бы переговоры с нуля и не проявил бы преступную самоуверенность. В действительности, даже в случае самых больших уступок, решение было бы гораздо лучше, чем тот выбор или даже отсутствие выбора, к которому привело отсутствия опыта и знаний у действующей власти.
Сегодня, к сожалению, продолжается тот же упрямый образ действий. Власти в результате проводимой ими политики поставили нас перед безвыходной дилеммой – принятие максималистских требований Азербайджана, либо война.
Спорить с воинственным упрямством бессмысленно.
Судя по дипломатической активности и заявлениям последних дней, сегодня на столе три требования Азербайджана – признание Карабаха частью Азербайджана, коридор, проблема демаркации, то есть анклавы.
Армянская сторона так и не смогла расширить эту исключительно азербайджанскую повестку.
Дипломатические торги, кажется, проводятся именно в рамках этого треугольника, где подход армянской стороны – признав Карабах частью Азербайджана, побудить Азербайджан отказаться от коридора и анклавов. Естественно, реализация этого подхода станет кратчайшим путем к окончательной потере Арцаха.
Хотя в плане времени уже поздно, я, по крайней мере, считаю, что в Праге Пашинян, прежде всего, должен, прежде всего, уклонится  от принуждения к установлению конкретных сроков подписания мирного договора, а затем всячески пытаться выйти из продиктованной и навязанной Азербайджаном повестки и закрытого круга. Эта переговорная повестка настолько узкая и односторонняя, что какой-либо торг вокруг вопросов однозначно будет не в пользу Армении.
Армения должна суметь вынести на стол переговоров свои вопросы повестки дня, в том числе вопросы судьбы Шуши и Гадрута, статуса Нагорного Карабаха, вывода азербайджанских войск с суверенной территории Армении и возвращения пленных. Эти вопросы обязательно нужно поднять именно в Праге, превратив переговорную повестку из треугольника в многоугольник, что создаст широкие возможности для поиска более эффективных выходов в переговорном процессе».