«Մեղավորները պետք է պատասխանատվության ենթարկվեն». Նորվեգիան մտահոգված է հայ ռազմագերիների մահապատժի տեսագրություններով
06/10/2022 11:40
Հայաստանի Հանրապետությունում Նորվեգիայի Թագավորության դեսպան Հելենե Սանդ Անդրեսենը կոչ է անում պատասխանատվության ենթարկել հայ ռազմագերիների սպանության մեղավորներին:
«Նորվեգիան խորապես անհանգստացած է անզեն հայ գերիներին ադրբեջանցի զինվորների կողմից մահապատժի ենթարկող հաղորդագրություններից և տեսագրություններից։ Պետք է լիակատար և անաչառ հետաքննություն լինի, մեղավորները պատասխանատվության ենթարկվեն։
Խրախուսում ենք իրավիճակը կայունացնելու շարունակական բարձր մակարդակի դիվանագիտական գործունեությունը», - «Թվիթեր»-ի իր միկրոբլոգում գրել է Հելենե Սանդ Անդրեսենը։

«Виновные должны быть наказаны» – Норвегия обеспокоена видеоматериалами казни армянских военнопленных
06/10/2022 14:45
Посол Королевства Норвегии в Армении Хелен Санд Андресен призывает привлечь к ответственности виновных в расстреле армянских военнопленных.
«Норвегия глубоко обеспокоена сообщениями и видеоматериалами казни безоружных армянских военнопленных азербайджанцами солдатами. Должно быть проведено полное и беспристрастное расследование, виновных необходимо привлечь к ответственности.
Мы поддерживаем постоянные дипломатические усилия на высоком уровне для стабилизации ситуации», - написала в своем микроблоге в Twitter Хелен Санд Андресен.